Արամ Սարգսյան. «Սա ոչ թե վերջնագիր է, այլ ուղղակի առաջարկ...»
Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը, մեկնաբանելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը, Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլին ասել է, թե նախագահը ճիշտ քայլ է կատարել։
-Նա օգտվել է առիթից և ուղերձ ուղարկել։ Սա շատ կարևոր էր։ Նա նորից ներկայացրել է դիրքորոշումը, որ հայկական կողմը ցանկություն ունի առանց նախապայմանների այդ հարցը քննարկել, և Հայաստանի հստակ դիքորոշումն է ասել՝ առ այն՝ մենք պատրաստ ենք վարերացնել, բայց թուրքական կողմը ձգձգում է՝ պատճառաբանելով ՍԴ որոշումը,-նշել է նա։
Ըստ Արամ Սարգսյանի՝ սրանից հետո հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները կարող են շատ հետաքրքրական լինել։
-Սա ոչ թե վերջնագիր է, այլ ուղղակի առաջարկ՝ անպայման պատասխան ստանալ այդ ուղերձին։ Այս պարագայում հետաքրքրական կլինի, թե ինչ արձագանք կտա Թուրքիայի ղեկավարությունը,-նշել է նա։

Арам Саркисян: «Это не ультиматум, а просто предложение»
Председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян, комментируя послание президента РА Сержа Саргсяна президенту Турции Абдулле Гюлю, сказал, что президент сделал правильный шаг.
«Он воспользовался случаем и направил послание. Это было очень важно. Он снова представил позицию о том, что армянская сторона желает обсуждать этот вопрос без предусловий и выразил четкую позицию Армении, согласно которой, мы готовы ратифицировать, но турецкая сторона затягивает, аргументируя это решением КС», - отметил он.
По словам Арама Саркисяна, после таких событий развития процесса урегулирования армяно-турецких отношений могут быть очень интересными.
«Это не ультиматум, а просто предложение обязательно получить ответ на это послание. В этом случае будет интересно, какой ответ даст руководство Турции», - отметил председатель ДПА.