Անդրանիկ Թևանյան. «Այս կառավարությունը հաստատում է Լենին պապիկի թեզերը»
Դեկտեմբերի 28-ին «Golden Tulip Yerevan» հյուրանոցում տեղի է ունեցել արդեն ավանդական դարձած տարեվերջին «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի տարեկան զեկույցի հրապարակումը՝  «Հայաստան 2010. Անորոշության տարի» խորագրով։
Քննարկման բանախոսներն էին ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանը, ԲՀԿ պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանը և ՀՀԿ–ական պատգամավոր Արտակ Դավթյանը։ Քննարկմանը մասնակցում էին փորձագետներ, հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչներ, քաղաքական գործիչներ և այլք։
Ելույթ ունենալով քննարկման ժամանակ «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն  Անդրանիկ Թևանյանն ասել է, որ լսելով բանախոսներին իր մոտ տպավորություն է ստեղծվում, թե  այստեղ բոլորն ընդդիմադիր են, բոլորն ուզում են հասկանալ ինչ անել, որովհետև բոլորն էլ դժգոհ են ստեղծված իրավիճակից։
Գնահատելով անցնող տարին երեք՝ արտաքին քաղաքական, ներքաղաքական և սոցիալ–տնտեսական հարթություններով, Թևանյանը նշեց հետևյալը.
-1. Արտաքին քաղաքականություն։ Աստանայում վերջնականապես տապալվեց «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը և ես օգտվելով առիթից ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Իլհամ Ալիևին, ով իր ագահության և նաև հիմարության արդյունքում հնարավորություն տվեց մեզ խուսափել անխուսափելիից, որովհետև բոլորս էլ հիշում ենք, թե Սերժ Սարգսյանն ինչպիսի համառությամբ էր հարցազրույցներ տալիս և պատրաստակամություն հայտնում շատ արագ լուծել Ղարաբաղի հարցը՝ հանձնելով, իսկ դրա դիմաց Ադրբեջանից  պահանջելով ինչ-որ անորոշ ձևակերպումներով ինքնորոշման իրավունք Ղարաբաղի համար։ Սարգսյանը պատրաստ էր տալ, բայց Ալիևը անխոհեմաբար չվերցրեց, ինչի համար շնորհակալ պետք է լինենք Ալիևից, ով, փաստորեն, ակամայից դարձավ ՀՀ անվտանգության երաշխավորը։ Սերժ Սարգսյանին դրանից հետո այլ բան չէր մնում, քան հայրենասիրություն խաղալը։
2. Շնորհակալ պետք է լինենք նաև Սերժ Սարգսյանից, ով, անկախ իր կամքից, ոչնչացրեց տիտղոսային ընդդիմության տարիներ շարունակ քարոզած «Մինչև Ղարաբաղի հարցը չլուծենք (ըստ էության՝ միակողմանի զիջումների գնանք), Սերգո ջանը լավ չի ապրի» գաղափարը։ Բոլորը գործնականում տեսան, թե իրականում ինչ է իրենից ներկայացնում տերպետրոսյանական գաղափարախոսությունը։ Հիմա ներքաղաքական դաշտում վակուում է, որը պետք է լցվի։
3. Սոցիալ–տնտեսական վիճակ։ Կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը շատ խորհրդանշական ձևով ամփոփվեց այս օրերին ձվի շուկայում տիրող իրավիճակով։ Սա՛ է Սերժ Սարգսյանի և Տիգրան Սարգսյանի վարած տնտեսական քաղաքականության իրական գնահատականը։ Իսկ ընդհանրապես, այս իշխանությունների վարած տնտեսական քաղաքականության փլիսոփայությունն այն է, որ իրենք հույսը դրել են իրենցից չկախված գործոնների վրա։ Դրանք են՝ 1. Հայ ժողովուրդը գնա դուրս փող աշխատի, ուղարկի Հայաստան, իրենք այստեղ ծախսեն, 2. պղնձի և մոլիբդենի միջազգային գների բարձրացմամբ դոլարներ հոսեն Հայաստան, իրենք այստեղ ծախսեն այդ գումարները, 3. Դրսից վարկ բերեն, անհասկանալի ձևով օգտագործեն դրանք։ Այսինքն՝ այս կառավարությունից բան կախված չէ և տնտեսական վիճակի բարելավումն իրենք այլ գործոններով են պայմանավորում ու հույսը դրսի կոնյունկտուրայի վրա է դրված։ Էդ դեպքում, այս իշխանությունների քաղաքականությունը բերում է այն մտքին, որ Լենին պապին ճիշտ էր,  երբ ասում էր, թե ցանկացած խոհարարուհի կարող է երկիր ղեկավարել։

Андраник Теванян: «Это правительство подтверждает тезисы дедушки Ленина»
28 декабря в гостинице «Golden Tulip Yerevan» состоялась ставшая уже традиционной публикация годового доклада фонда «Сивилитас». В этом году доклад был озаглавлен «Армения-2010: год неопределенности».
Докладчиками на обсуждении выступили депутат парламентской фракции АРФД Лилит Галстян, депутат партии «Наследие» Степан Сафарян, депутат партии «Процветающая Армения» Вардан Бостанджян и депутат РПА Артак Давтян. В обсуждении приняли участие эксперты, представители общественного сектора, политические деятели и др.
Выступая во время обсуждения, директор исследовательского института «Политэкономия» Андраник Теванян сказал, что выступления докладчиков оставили у него впечатление, что все они настроены оппозиционно, все хотят понять, что делать, поскольку все недовольны сложившейся ситуацией.
Оценивая уходящий год в трех плоскостях (внешняя политика, внутренняя политика, социально-экономическая ситуация), Теванян отметил следующее:
1.Внешняя политика. В Астане окончательно провалилась «футбольная» дипломатия и я, пользуясь случаем, хочу поблагодарить Ильхама Алиева, который в результате своей жадности и тупости дал нам возможность избежать неизбежное, поскольку все мы помним, с каким упорством Серж Саргсян давал интервью и выражал готовность очень быстро решить вопрос Карабаха, сдав часть его территории, а взамен требуя от Азербайджана право на самоопределение Карабаха с каким-то неопределенным статусом. Саргсян был готов отдать, но Алиев неразумно отказался, за что нужно быть ему благодарными, поскольку, фактически,  Алиева невольно стал гарантом безопасности РА. После этого Сержу Саргсяну не оставалось ничего другого, как играть в патриотизм.
2.Нужно быть благодарными и Сержу Саргсяну, который, независимо от своей воли, уничтожил годами пропагандируемую титульной оппозицией идею о том, что «Пока не решим  вопрос Карабаха (по сути, путем односторонних уступок), Серго джан хорошо жить не будет». Все на практике увидели, что собой представляет тер-петросяновская идеология в действительности. Сейчас во внутреннеполитическом поле образовался вакуум, который должен быть заполнен.
3.Социально-экономическая ситуация. Очень символическим итогом экономической политики правительства стала царящая в эти дни на рынке яиц ситуация. Вот она реальная оценка проводимой Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном экономической политики. Вообще же, философия проводимой этими властями экономической политики заключается в том, что они возложили надежду на независящие от них факторы, а именно: 1. Армянский народ поедет заграницу на заработки и будет отправлять деньги в Армению, а они будут здесь тратить, 2. С повышением международных цен на медь и молибден в Армению потекут доллары, а они будут тратить эти суммы, 3. Берут иностранные кредиты и используют их непонятным образом. То есть, от этого правительства ничего не зависит и они обусловливают улучшение экономической ситуации другими факторами, возлагая надежду на внешнюю конъюнктуру. В таком случае, политика этих властей приводит к той мысли, что прав был дедушка Ленин, когда говорил, что любая кухарка способна управлять государством.