Դեկտեմբերի 27-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը՝ԱԽՔ-ը, տարեկան ամփոփիչ ասուլիսով էր հանդես եկել և «դարակազմիկ» մտքեր հայտնել։
Բաղդասարյանին թույլ էր տրվել իր շուրթերով հայտարարելու, որ աշխատանքից ազատվում է գերպրոֆեսիոնալ նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը, ում անուն-ազգանունը հանրության լայն շրջանակներին հայտնի դարձավ միայն ասուլիսի օրը, այն էլ՝ «մահվան» կապակցությամբ (Հայաստանի իշխանավորների համար պաշտոնազրկումը մահվանը հավասար բան է)։ Բայց թողնենք Բաղդասարյանին ու Ալավերդյանին իրենց ներքին «ռազբորկաների» հետ միասին և ԱԽՔ-ի ասուլիսին անդրադառնանք այլ «ռակուրսով»։
Բանն այն է, որ Ա. Բաղդասարյանի ասուլիսին հրավիրվել էին «ազատ, բայց պատասխանատու» լրատվամիջոցները, և բնականաբար՝ «7 օրը» դրանց մեջ չկար։ Ափսոս, շատ ափսոս, քանի որ ասուլիսը բավական հետաքրքիր կլիներ մեր մասնակցությամբ, քանի որ հետաքրքիր հարցեր կհնչեին։
Ի դեպ, այս երկու տարվա մեջ մենք չենք կարողանում որոշ հարցերի պատասխաններ ստանալ ՕԵԿ ներկայացուցիչներից, ովքեր մեր հարցերը լսելուց հետո ցնցակաթվածի են հասնում, ուստի տարեվերջին հրապարակավ կրկնում ենք դրանք։
Եվ այսպես.
Հարց 1. 2008-ի նախագահական ընտրությունների թեժ փուլում նախագահի սաստիկ ընդդիմադիր թեկնածու Արթուր Բաղդասարյանը հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց, թե իրեն ուզում են սպանել՝ ակնարկելով իշխանություններին, որի նախագահացուն Սերժ Սարգսյանն էր։ Երբ մարտի 1-ի դեպքերից մեկ օր առաջ Բաղդասարյանը Սարգսյանի հավատարմագույն գործընկերը դարձավ, արդյոք փորձե՞լ է դրանից հետո Սերժ Սարգսյանից ճշտել, թե ինչո՞ւ էին ուզում իրեն սպանել, ինչպե՞ս պետք է դա իրականացվեր, և ինչո՞ւ իշխանություններն այնուամենայնիվ որոշեցին իրեն չսպանել։ Իսկ եթե այդպիսի բան չի եղել, այլ 2008-ին ՕԵԿ նախագահը պարզապես էժանագին PR-ով է զբաղվել՝ փորձելով հալածյալի լուսապսակ հագնել, արդյոք Սարգսյանը զրպարտության համար «հայրաբար» կշտամբե՞լ է Բաղդասարյանին։
Հարց 2. ՕԵԿ խիստ ընդդիմադիր անդամներից մեկը 2008-ին հայտարարում էր, թե այս իշխանությունները, պատկերավոր ասած, ոչ միայն մեղրը կերան, այլ նաև մեղրի «բոչկայի օբրուջներն» էլ կերան։ Հիմա, երբ ՕԵԿ-ը նույն այդ իշխանության հետ է, կոալիցիոն սկզբունքով իրենք միայն մեղրի տակառի պարունակության մի մա՞սն են ուտում, թե՞ «օբրուջներն» էլ հետը։
Հարց 3. 2007-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ հրապարակվեց մի գաղտնի խոսակցություն, որին մասնակցում էին Արթուր Բաղդասարյանը և Անգլիայի դեսապանատան մի աշխատակից։ Իր խոսքում ՕԵԿ նախագահն ահագին բամբասում էր Սերժ Սարգսյանից ու փիս-փիս բաներ ասում վերջինիս հասցեին։ Այդ խոսակցության հրապարակումից հետո իշխանությունները հայտարարեցին, թե Բաղդասարյանը պետական դավաճան է։ Այժմ, երբ Բաղդասարյանը հայտարարել է, թե հավերժ Սերժ Սարգսյանի երկրպագուն է, փորձե՞լ է արդյոք ճշտել, թե ինչպե՞ս հաջողվեց «ժուչոկ» դնել իր ու Անգլիայի դեսպանատան աշխատակցի գրպանը, և ինչո՞ւ էին իշխանություններն իրեն դավաճան համարում, եթե հետո պետք է նշանակեին ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար։
Մենք, իհարկե, էլի հարցեր ունենք տալու, բայց բավարարվենք այսքանով ու գալիք տարվա համար ՕԵԿ-ին մաղթենք պահպանել բացառապես իրենց հատուկ սկզբունքայնությունը և լավին լավ, իսկ վատին վատ ասելու «մունդառ խասիաթը»։
Արձագանքելով ԱԽՔ-ի ասուլիսին
Դեկտեմբերի 27-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը՝ ԱԽՔ-ը, տարեկան ամփոփիչ ասուլիսով էր հանդես եկել և «դարակազմիկ» մտքեր հայտնել։

27-го декабря секретарь Совета национальной безопасности (СНБ) Артур Багдасарян выступил с итоговой годовой пресс-конференцией и высказал «эпохальные» мысли.
Багдасаряну было позволено своими устами заявить о том, что освобождается от должности сверхпрофессиональный министр сельского хозяйства Герасим Алавердян, чье имя и фамилия стали известны широким слоям общества лишь в день пресс-конференции, причем в связи с его «кончиной» (для властей Армении отставка является равноценной смерти). Но оставим Багдасаряна и Алавердяна вместе с их внутренними разборками и рассмотрим пресс-конференцию секретаря СНБ в ином ракурсе.
Дело в том, что на пресс-конференцию А. Багдасаряна были приглашены «свободные, но ответственные» средства массовой информации и, естественно, что «7or» среди них не было. Жаль, очень жаль, поскольку с нашим участием пресс-конференция была бы гораздо увлекательнее, прозвучали бы интересные вопросы.
Кстати, в течение двух лет мы не можем получить ответы на некоторые вопросы от представителей партии «Оринац еркир», которые услышав наши вопросы, получают контузию, поэтому под конец года мы решили публично повторить их. Вот они:
Вопрос 1. В разгар президентских выборов 2008г. чересчур оппозиционный кандидат в президенты Артур Багдасарян заявил во время митинга, что его хотят убить, намекая на власти, кандидатом которых был Серж Саргсян. После того, как за день до событий 1-го марта Багдасарян стал самым преданным партнером Сержа Саргсяна, пытался ли он выяснить у Саргсяна, почему его хотели убить, как это должно было быть организовано и почему власти решили не убивать его? Если же такого не было, а в 2008г. председатель партии «Оринац еркир» попросту занимался дешевым PR, пытаясь притвориться мучеником, то порицал ли Саргсян «по-отцовски» Багдасаряна за клевету?
Вопрос 2. Один из крайне оппозиционных членов «Оринац еркир» в 2008г. заявлял, что эти власти, образно говоря, съели не только мёд, но и обручи от бочки. Теперь, когда партия «Оринац еркир» примкнула к коалиции той же власти, она ест лишь часть содержимого бочки или обручи тоже?
Вопрос 3. Перед парламентскими выборами 2007г. был опубликован тайный разговор между Артуром Багдасаряном и сотрудником посольства Великобритании. В своей речи председатель «Оринац еркир» сплетничал и плохо отзывался о Серже Саргсяне. После публикации этого разговора власти заявили, что Багдасарян является государственным изменником. Сейчас, когда Багдасарян заявил, что всегда будет сторонником Сержа Саргсяна, пытался ли он выяснить, как удалось установить «жучок» в его и сотрудника британского посольства карманы и почему власти считали его изменником, если потом должны были назначить секретарем Совета национальной безопасности РА?
Конечно же, у нас есть и другие вопросы, но ограничимся этим и пожелаем «Оринац еркир» сохранить в наступающем году присущую им принципиальность и скверную привычку называть вещи своими именами.
Отклик на пресс-конференцию секретаря СНБ