Քննարկմանն է ներկայացվել «Ոստիկանության զորքերի մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրինագիծը
Ազգային ժողովում պատգամավորների քննարկմանն է ներկայացվել «Ոստիկանության զորքերի մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրինագիծը, որի հիմնական զեկուցողը փոխոստիկանապետ Հովհաննես Հունանյանն է եղել: Այս օրինագծով, ըստ նրա, ոստիկանության զորքերի գործառույթներից հանվում է կալանավայրերի պահպանությունն ու կալանավորների տեղափոխումն ապահովելու խնդիրը: Բացի դրանից, սահմանվում է նաև, որ ոստիկանության զորքերում պարտադիր զինվորական ծառայությունից աստիճանաբար անցում պետք է կատարվի պայմանագրային զինվորական ծառայության:
Հիմնական զեկուցողը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվել են 2008թ. մարտի 1-ին ոստիկանության զորքերի կողմից կիրառված հատուկ միջոցներին, ասել է.
-Ոստիկանության զորքերի ամեն մի զինվորի վրա հնարավոր չէ հրամանատար կարգել:
Դրան ի պատասխան, պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանն ու ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Սամվել Նիկոյանն ասել են, որ պետք է օրենքով հստակեցվի, թե որ դեպքում ինչ հատուկ միջոց պետք է կիրառել՝ ջրցան մեքենա՞, ռետինե մահա՞կ, թե՞ որևէ այլ միջոց:

Проект поправок в закон «О полицейских войсках » вынесен на обсуждение
В Национальном Собрании на обсуждение был вынесен законопроект о поправках в закон «О войсках милиции», представленный основным докладчиком, замначальника полиции РА Ованнесом Унаняном.
Согласно законопроекту, функция охраны заключенных и их конвоирование выводится из полицейского ведомства. Кроме этого, законопроект предполагает также постепенный переход от обязательной воинской службы в войсках полиции к контрактной.
Основной докладчик, отвечая на вопросы депутатов, которые в основном касались применения войсками милиции спецсредств 1-го марта 2008 года, сказал:
- Невозможно к каждому солдату полицейских войск приставить по командиру.
В ответ на это депутат Виктор Даллакян и секретарь фракции РПА Самвел Никоян заявили, что необходимо четко обозначить, когда и какие спецсредства: водометные машины, резиновые дубинки или иные - можно применять.