Էրդողանի թիկնազորին այլևս ամերիկյան զենք չի վաճառվի. Associated Press
ԱՄՆ իշխանությունները հետ են կանչել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անվտանգության ծառայությանն ամերիկյան զենք մատակարարելու թույլտվության մասին առաջարկը։
Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ թիկնապահները բախումների մեջ են ներքաշվել Էրդողանի՝ Վաշինգտոն այցի դեմ հանդես եկող ցուցարարների հետ։ Այս մասին հայտնում է Associated Press-ը՝ հղում անելով Կոնգրեսի աղբյուրին։
Գործակալության տվյալներով՝ զենքի վաճառքի մասին համաձայնագիրը գնահատվել է 1.2 մլն դոլար։
Այս տարի ավելի վաղ վարչակազմը հայտնել էր, որ Կոնգրեսը ծրագրել է թույլ տալ Նյու Հեմփշիրի զենք արտադրող Sig Sauer ընկերությանը զենք վաճառել Էրդողանի թիկնազորին, սակայն օրենսդիրների շարքերում դիմակայություն է առաջ եկել թիկնազորի մասնակցությամբ ընդհարումներից կադրերի տարածումից հետո։

Госдеп отказался подтвердить отмену продажи оружия для охранников Эрдогана
Государственный департамент США отказался подтвердить сообщения о том, что администрация президента Дональда Трампа отменила продажу американского оружия сотрудникам охраны президента Турции Тайипа Эрдогана на 1,2 миллиона долларов. Об этом сообщает РИА «Новости».
«Госдеп отказывается дать комментарий, потому что мы ограничены федеральными правилами и не можем комментировать деятельность по разрешениям на экспорт в области коммерческих операций», - заявил РИА Новости представитель госдепа.
Ранее агентство «Ассошиэйтед Пресс» сообщило, что администрация Трампа отменила продажу в ответ на действия охранников Эрдогана. Во время визита президента Турции в США в мае произошла стычка между его охранниками и участниками акции протеста возле резиденции посла Турции в Вашингтоне. Находившийся в американской столице Эрдоган, согласно видеозаписи с места инцидента, лично наблюдал за тем, как его охранники избивали демонстрантов.