Սա հերթական «պիար» հայտարարության ձախողված փորձ էր
ՀՀ վարչապետը նոյեմբերի 18-ին' 2010 թվականի բյուջեն ներկայացնելիս ասել էր, որ իրենց կողմից իրականացված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ մեր քաղաքացիներին առաջին հերթին հետաքրքրում են ոչ թե թոշակների ու աշխատավարձերի, ոչ թե գործազրկության և նոր աշխատատեղերի ստեղծման. ոչ թե գնաճի և փոխարժեքի, նույնիսկ ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման կամ Ցեղասպանության ճանաչման խնդիրները, այլ նախ և առաջ սոցիալական արդարության խնդիրը:
ՀՅԴ խմբակցությունը նախ գրավոր դիմեց ՀՀ կառավարությանը' խնդրելով տրամադրել այդ ուսումնասիրությունների ամբողջական հետազոտությունը, ինչպես նաև տեղեկացնել կատարված հետևությունների և ձեռնարկվելիք միջոցառումների մասին: Ստացված գրավոր պատասխանից հայտնի դարձավ, որ կառավարության կողմից ոչ մի սոցիոլոգիական հարցում չի պատվիրվել և խոսքը գնում է ոչ պետական կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ կատարված ուսումնասիրությունների մասին, որոնց ամբողջական հետազոտությանը կառավարությունը չի տիրապետում: Միաժամանակ կառավարությունը նշում է, որ իրենց ուսումնասիրությունները համադրվել են վերոհիշյալ հետազոտությունների արդյունքների հետ: Ավելորդ է ասել, որ որևէ նման ուսումնասիրություն նույնպես այդպես էլ չտրամադրվեց:
Բավարարված չլինելով նման գրավոր պատասխանով, հարցը պարզաբանելու համար այն բարձրացվեց նաև ՀՀ Ազգային ժողովի նիստին: Վարչապետի պատասխանից պարզ դարձավ, որ իր կողմից նման հայտարարություն կատարելու համար հիմք է հանդիսացել քաղաքացիների կողմից կառավարությանը ներկայացրած դիմում-բողոքների բովանդակությունը:
Ակնհայտ դարձավ, որ որևէ նման ուսումնասիրություն գոյություն չունի, հետազոտությունների արդյունքներին կառավարությունը չի տիրապետում, իսկ նման խիստ պատասխանատու հայտարարության համար հիմք էին քաղաքացիների տարբեր հարցերով ներկայացված բողոքները:
Սա հերթական «պիար» հայտարարության ձախողված փորձ էր, որը չուներ որևէ գիտական և մասնագիտական հիմնավորում: Կարծում եմ բողոքների բովանդակության հիման վրա եզրակացության կատարելն առնվազն հակագիտական է և չի դիմանում տարրական քննադատությանը: Ի վերջո, եթե քաղաքացին բողոքում է այս կամ այն պաշտոնյայի կամ մարմնի ապօրինությունից, ապա դա բոլորովին չի նշանակում, որ նրան չեն հուզում այլ խնդիրներ:
Կարծում եմ նաև պարզ է, ինչու քաղաքացիների մեծամասնությունը չի դիմում կառավարությանը ազգային հիմնախնդիրներով' Հայաստանի ոչ մի քաղաքացի չի կապում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման և առավել ևս Ցեղասպանության ճանաչման հարցը Կառավարության հետ:

Это проваленная попытка очередного «пиар»-заявления
Премьер-министр РА 18 ноября, представляя бюджет 2010-ого года, сказал, что осуществленные с их стороны изучения показывают, что наших граждан в первую очередь интересуют не пенсии, зарплаты, задачи, связанные с безработицей, созданием новых рабочих мест, инфляцией и валютой, и даже с урегулированием Карабахской проблемы или признания Геноцида, а прежде всего вопрос социальной справедливости.
Фракция АРФД, прежде всего письменно обратилась в правительство РА, попросив предоставить целостное исследование эти изучений, а также проинформировать о заключениях по предпринятым мероприятиям. Из полученного письменного ответа стало известно, что со стороны правительства никакого соцопроса не было заказано и речь идет об изучениях, предпринятых со стороны неправительственных организаций, относительно целостной картины которых правительство не владеет. Одновременно правительство отмечает, что их изучения были сопоставлены с вышеназванными изучениями. Излишне говорить, что какого-либо подобного изучения также не было предоставлено.
Будучи неудовлетворенным подобным письменным ответом с целью пояснения этого вопроса, он был также поднят на заседании Национального собрания РА. Из ответа премьер-министр стало ясно, что основой для выступления с подобным заявлением стало содержание заявлений-жалоб со стороны граждан.
Стало очевидным, что какого-либо подобного изучения не существует, результатами исследований правительство не владеет, а для подобного жесткого заявления основой стали жалобы, представленные гражданами по разным вопросам.
Это попытка провала очередного «пиар»-заявления, которое не имел какого-либо научного и профессионального обоснования. Делать заключение на основании содержания жалоб, как минимум, антинаучно и не выдерживает элементарной критики. В конце концов, если гражданин жалуется относительно того иного должностного лица или беззаконий органа, то это отнюдь не означает, что его не волнуют эти проблемы.
Думаю также, понятно, зачем большинство граждан не обращается в правительство с национальными проблемами - ни один гражданин Армении не связывает вопросы урегулирования проблемы Нагорного Карабаха и тем более признания Геноцида с правительством.