Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության օրն է։ 1991թ. սեպտեմբերի 2–ին ժողովրդական պատգամավորների՝ Լեռնային Ղարաբաղի մարզային Խորհրդի, Շահումյանի շրջանային Խորհրդի և բոլոր մակարդակների Խորհուրդների պատգամավորների համատեղ նստաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակմանևնրա պետականիշխանությանու կառավարման ժամանակավոր մարմինների ձևավորման մասինհռչակագիրընդունվեց: Այդ օրվանից սկսվեց Արցախի՝ որպես անկախ և ինքնիշխան պետության ժամանակակից պատմությունը:
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության օրն է։ 1991թ. սեպտեմբերի 2–ին ժողովրդական պատգամավորների՝ Լեռնային Ղարաբաղի մարզային Խորհրդի, Շահումյանի շրջանային Խորհրդի և բոլոր մակարդակների Խորհուրդների պատգամավորների համատեղ նստաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման և նրա պետական իշխանության ու կառավարման ժամանակավոր մարմինների ձևավորման մասին հռչակագիր ընդունվեց: Այդ օրվանից սկսվեց Արցախի՝ որպես անկախ և ինքնիշխան պետության ժամանակակից պատմությունը:

Сегодня – День независимости Нагорно-Карабахской Республики
2 сентября 1991 года на совместной сессии Нагорно-Карабахского областного и Шаумянского районного Советов народных депутатов Азербайджанской ССР в границах Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО) Азербайджанской ССР и прилегающего Шаумянского района Азербайджанской ССР, была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика, Республика Арцах. А 6 января 1992 года парламент НКР первого созыва – Верховный Совет НКР – принял Декларацию «О государственной независимости Нагорно-Карабахской Республики».