Դեկտեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել Երևանի քաղաքապետարանի ավագանու նիստ, որը վարել է նորանշանակ քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը։
Նիստի ավարտին նա նշելէ, որ հունվարի 15-ի մոտակայքում հանդիպում է նախատեսում ավագանու անդամների հետ, քանի որ կան որոշակի տեսակետներ, որոնք ինքը ցանկանում է բարձրաձայնել։
-Կարծում եմ, որ մենք մեր քաղաքում որոշակի բաներ ռեալ պետք է փոխենք,-ասել է նա։
Անդրադառնալով տոնական օրերին՝ նա նշել է, որ իր կարծիքով Երևանը միակ քաղաք-մայրաքաղաքն է, որտեղ ամանորյա զբոսաշրջությունը զրոյական է, և որևէ զբոսաշրջիկ Երևան այցելելու ցանկություն չի ունենում, քանի որ մինչև հունվարի 4-5-ը Երևանի բոլոր հաստատությունները փակ են։
-Այդ մարդը մաքսիմում կարա գնա մեր բոլորիս տներով՝ հաց ուտի կամ հյուրանոցի ռեստորանից օգտվի։ Թբիլիսին մեր կողքն է, մեր քաղաքի կեսը Նոր տարուն այնտեղ է։ Համարում եմ ահավոր սխալ բան,-ասել է նա և հավելել,-պատկերացրեք՝ մեկն ու մեկը որոշի գնալ Բրյուսել Նոր տարուն և կարողանա միայն այդ հյուրանոցի ռեստորանից օգտվել։ Ինչո՞ւ է այդպես։ Ասում են՝ հանգստյան օր է։ Շաբաթ-կիրակին էլ է հանգստյան օր։ Պետք է մտածել։
Նա նշել է, որ կան որոշ ստանդարտներ, որոնց քաղաքը պետք է համապատասխանի՝ սկսած զբոսաշրջիկին տրամադրվող քարտեզից, վերջացրած զուգարանով։
Տրանսպորտի խնդիրներին անդրադառնալով՝ քաղաքապետն ասել է, թե դրանք պետք է կանխատեսել՝ նախօրոք կանխելու համար, և այդ կապակցությամբ հետևյալ օրինակն է բերել.
-Հմուտի և խելոքի տարբերությունը ո՞րն է. խելոքը կամայական վիճակում լուծում է տալիս, հմուտն ուղղակի այդ վիճակի մեջ չի ընկնում։
Ինչ վերաբերում է ներդրումային ոլորտին, Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ քաղաքը պետք է ներդրողի համար բարենպաստ դարձնել.
-Երբ մենք կարողանանք գալ այն վիճակին, որ քաղաքապետարան դիմողները և քաղաքապետարանի հետ դաշինք կնքողները կամ թույլտվություն ստացողներն իրենց բիզնեսի մեջ շահույթ են ունենալու, հաստատ կցանկանան քաղաքում փող ներդնել։ Այսօր, կարծում եմ, խնդիր ունենք պոտենցիալ ներդրողների (որոնց գալը մենք սպասում ենք հենց Նոր տարվա տոներից հետո) սեղանին դնել մի քանի նախագիծ։ Ի՞նչ ենք ուզում մենք քաղաքի համար։ Առնվազն՝ իմ, մեր սեղանին պետք է մի 20-30 նախագիծ լինի։ Ներդրողը գալիս է, ասում է՝ ես 50 մլն դոլար եմ ուզում ներդնեմ քաղաքում, ասում ենք՝ ի՞նչ անենք, դե գնա նայի, տես մի բան կգտնե՞ս, թե՞ ոչ։
Նա ընդգծել է, որ քաղաքը պետք է զարգացման ծրագիր ունենա։ Եվ չնայած գլխավոր ծրագիրը ձևակերպվել է 2005թ., հարց է առաջանում՝ շարունակել աշխատել այդ գլխավոր ծրագրի՞ վրա, թե՞ մշակել քաղաքի զարգացման ինչ-որ նոր հայեցակարգ։
Քաղաքապետարանի կառուցվածքի մեջ նա ռազմավարական զարգացման հեռանկար չի տեսնում։
Այս տեսանկյունից քաղաքապետն ասել է, թե շատ խնդիրներ կարող է նշել, հատկապես առողջապահության ոլորտում, կրթական համակարգում և այլն։
Նա մասնավորապես նշել է, որ շատ լավ տեղյակ է, թե դպրոցներում ինչ է կատարվում, և պետք է մտածել՝ ինչպես մեծացնել, օրինակ, մասնավոր դպրոցների միջև մրցակցությունն ու վերացնել կաշառակերությունը դպրոցներում։
-Մենք որևէ դպրոցի տնօրեն չունենք ազատված «профнепригодность»-ի համար, երբ այնտեղ հաստատ կան այդպիսիք, և ես հունվարին իրականում դխկոց եմ սպասում այդտեղ, բառացիորեն դխկոց և նման շատ բաներ,-ընդգծել է քաղաքապետը և նշել, թե ինքը շատ բաց է առաջարկների համար, քանի որ պետք է միջավայր ստեղծել, որտեղ գաղափար ծնվի։
Քաղաքապետը հունվարին «դխկոցի» է սպասում

Мы реально должны изменить некоторые вещи в нашем городе – мэр Еревана
23-го декабря состоялось заседание Совета старейшин города Еревана, которое провел новоназначенный мэр столицы Карен Карапетян.
В конце заседания он отметил, что 15 января планирует провести встречу с членами Совета старейшин, поскольку есть определенные вопросы, которые он хочет поднять.
«Думаю, что мы реально должны изменить некоторые вещи в нашем городе», - сказал он.
Касаясь темы предстоящих праздничных дней, он отметил, что, по его мнению, Ереван является единственной столицей, где новогодний туризм равен нулю. Мэр считает, что туристы не желают посещать Ереван на Новый год, поскольку до 4-5-го января все заведения в городе закрыты.
«Для того, чтобы поесть, человек, в лучшем случае, может прийти ко всем нам домой или воспользоваться рестораном гостиницы. Тбилиси находится близко, и половина нашего города на Новый год едет туда. Считаю это крайне неправильным, - сказал он и добавил, - представьте, кто-то поедет на Новый год в Брюссель и сможет поесть лишь в гостиничном ресторане. Почему это так? Говорят, что выходные дни. Но суббота и воскресенье - тоже выходные. Нужно думать».
Он отметил, что есть определенные стандарты, которым город должен соответствовать: начиная от предоставляемой туристу карты, заканчивая туалетом.
Говоря о проблемах транспорта, мэр сказал, что их нужно прогнозировать, чтобы заранее предотвращать. В связи с этим он отметил:
«В чем разница междуумным и мудрым? Умный находит выход из трудной ситуации, а мудрый просто не попадает в неё».
Что касается инвестиционной сферы, то Карен Карапетян подчеркнул, что нужно сделать город благоприятным для инвестора:
«Думаю, что сегодня перед нами стоит задача предложить потенциальным инвесторам несколько проектов. Чего мы хотим для города? На моем, нашем столе должно быть, по меньшей мере, 20-30 проектов».
Он подчеркнул, что город должен иметь программу развития. По его словам, несмотря на то, что генеральная программа сформировалась в 2005г., возникает вопрос относительно целесообразности продолжения работы над этой программой.
Относительно образовательной сферы мэр, в частности, отметил, что хорошо осведомлен о том, что происходит в школах, поэтому нужно думать, как повысить конкуренцию между частными школами и ликвидировать коррупцию.
«Ни один директор школы не был уволен запрофнепригодность, хотя такие точно есть. В январе я ожидаю там ''грохот'', в буквальном смысле грохот и т. п.», - подчеркнул градоначальник и отметил, что он открыт для предложений, поскольку нужно создать среду, в которой будут рождаться идеи.
«В чем разница между умным и мудрым? Умный находит выход из трудной ситуации, а мудрый просто не попадает в неё».
«Ни один директор школы не был уволен за профнепригодность, хотя такие точно есть. В январе я ожидаю там ''грохот'', в буквальном смысле грохот и т. п.», - подчеркнул градоначальник и отметил, что он открыт для предложений, поскольку нужно создать среду, в которой будут рождаться идеи.