Ռուսները Պուտինին ճանաչել են տարվա քաղաքական գործիչ
«2010թ. քաղաքական գործիչ» հարցման արդյունքներով առաջին տեղում Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Վլադիմիր Պուտինն է։ Այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ հղում անելով Հանրային կարծիքի հետազոտության համառուսաստանյան կենտրոնի (ՀԿՀՀԿ) ներկայացուցիչ Օլգա Կամենչուկին։
ՀԿՀՀԿ-ի տվյալներով՝ ռուսների 55%-ը Պուտինին համարում է տարվա քաղաքական գործիչ։ Նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին տարվա քաղաքական գործիչ է համարել հարցվածների 37%-ը։
Հարցմամբ երրորդ տեղը զբաղեցրել է ՌԼԴԿ նախագահ Վլադիմիր Ժիրինովսկին։ Ինչպես բացատրել է ՀԿՀՀԿ-ի ներկայացուցիչը, Ժիրինովսկու հիմնական առավելությունը նրա խարիզման է.
«Հենց դրա շնորհիվ է նրան հաջողվել հայտնվել երրորդ տեղում, այլ ոչ թե, ասենք, հինգերորդ»։
ՀԿՀՀԿ-ի մեկ այլ հարցման համաձայն՝ տարվա ամենակարևոր իրադարձությունը եղել է Մոսկվայի քաղաքապետ Յուրի Լուժկովի հրաժարականը և նրա փոխարեն Սերգեյ Սոբյանինի նշանակումը։ Երկրորդ տեղում են հայտնվել հրդեհները Ռուսաստանում, իսկ երրորդում՝ Մոսկվայի Մանեժի հրապարակում տեղի ունեցած անկարգությունները։

Премьер-министр России Владимир Путин занял первое место в опросе «Политик 2010 года», сообщает «Интерфакс» со ссылкой на представителя ВЦИОМ Ольгу Каменчук.
По данным ВЦИОМ, политиком года Путина считают 55 процентов россиян. Президента Дмитрия Медведева политиком года назвали 37 процентов опрошенных.
Третье место в опросе занял лидер ЛДПР Владимир Жириновский. Как объяснила это представитель ВЦИОМ, основное преимущество Жириновского - его харизма. «Именно благодаря этому во многом он смог оказаться на третьем, а не, скажем, на пятом месте», - сказала Каменчук.
Остальные политики, по данным опроса, сильно отстают в глазах россиян от первой тройки.
Согласно другому опросу ВЦИОМ, главным событием за год названа отставка мэра Москвы Юрия Лужкова и назначение на его место Сергея Собянина. На втором месте оказались пожары в России, на третьем - беспорядки на Манежной площади в Москве.
Россияне назвали Путина политиком года