Դեկտեմբերի 22-ի ԱԺ արտահերթ նիստի օրկարագում քվեարկության է դրել և ընդունվել է «Հանարակրթության և Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին կառավարության ներկայացրած օրինագիծը:
Օրինագիծն ընդունվել է ձայների 69 կողմ, 1 դեմ հարաբերակցությամբ։
Ձայների նույն հարաբերակցությամբ ընդունվել է նաև Կենսաթոշակների մասին օրինագիծը:
Հիշեցնենք, որ «Մենք դե՛մ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» նախաձեռնող խմբի այսօր տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորապես ասված է, որ օտարալեզուդպրոցներիօրինագիծը հակաօրինակաՆ Է։
Լեզվի մասին օրենքն ընդունվեց
Հիշեցնենք, որ «Մենք դե՛մ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» նախաձեռնող խմբի այսօր տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորապես ասված է, որ օտարալեզու դպրոցների օրինագիծը հակաօրինակաՆ Է։

Принят закон «О языке»
22 декабря на внеочередном заседании Национального собрания РА был вынесен на голосование,  а затем и принят представленный правительством законопроект о внесении изменений и дополнений в законы РА «Об общем образовании» и «О языке».
Руководитель фракции АРФД Ваан Ованнисян обратился к депутатам с призывом не голосовать вообще, отметив при этом, что они не будут голосовать.
Тем не менее, соотношением голосов 69-«за» и 1-«против» законопроект был принят.
Таким же соотношением голосов и по тому же сценарию голосования был принят и законопроект «О пенсиях».
Отметим, что в заявлении, распространенном сегодня инициативной группой «Мы - против открытия иноязычных школ», в частности, отмечено, что данный законопроект противоречит закону.