Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քննվել է 332 քրեական գործ
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից քննության ենթակա կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերի առթիվ 2017 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում քննվել է 332 քրեական գործ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում վարույթում քննված քրեական գործերից՝
62-ը վերաբերել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածով նախատեսված՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն,
54-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածով նախատեսված՝ իշխանությունը չարաշահելուն, իշխանազանցությանը կամ իշխանության անգործությանը,
49-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածով նախատեսված՝ առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելուն,
47-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված՝ յուրացմանը կամ վատմանը, որը կատարվել է պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով,
40-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածով նախատեսված՝ պաշտոնեական կեղծիքին,
15-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածով նախատեսված՝ կաշառք տալուն,
12-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածով նախատեսված՝ կաշառք ստանալուն,
8-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածով նախատեսված՝ պաշտոնեական լիազորությունները անցնելուն,
7-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311.1-րդ հոդվածով նախատեսված՝ պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալուն և այլն:
Նշված ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ 33 քրեական գործ՝ 67 անձի վերաբերյալ, որոնցից 15-ը՝ 44 անձի վերաբերյալ քննվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում:

За первое полугодие 2017 года расследовано 332 уголовных дела о преступлениях коррупционного характера
332 уголовных дела по фактам преступлений коррупционного характера, в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом РА подлежащих расследованию Следственным комитетом РА, расследованы за первое полугодие 2017 года.
62 из расследованных в подотчетный период уголовных дел касались злоупотребления должностными полномочиями ( статья 308 Уголовного кодекса РА);
54 – злоупотребления властью, превышения или бездействия власти ( статья 375 Уголовного кодекса РА);
49 - злоупотребления полномочиями служащими коммерческих или иных организаций (статья 214 УК РА);
47 - присвоения или растраты с использованием должностного положения (п. 1 ч.2 ст. 179 УК);
40 – служебного подлога (статья 314 УК РА);
15 - дачи взятки (статья 312 УК РА);
12 - получения взятки (статья 311 УК РА)
8 - превышения должностных полномочий (статья 309 УК РА)
7 - получения общественным служащим, не являющимся должностным лицом, незаконного вознаграждения (статья 311.1 УК РА) и др.
За указанный период в суд с обвинительным заключением было направлено 33 уголовных дела о преступлениях коррупционного характера в отношении 67 лиц, из которых 15 дел в отношении 44 лиц расследовались Главным военным следственным управлением Следственного комитета РА.