Ռուսաստանում դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանը տեղափոխվեց Հայաստան
Ռուսաստանի Դաշնությունում դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանը 20.07.2017թ-ին տեղափոխվել է Հայաստանի Հանրապետություն՝ «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983թ. եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված կարգով պատժի մնացած մասը կրելու համար:
Դատապարտյալի փոխանցումից հետո, համաձայն վերը նշված կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի, օտարերկրյա պետության կայացրած դատավճիռը պետք է ճանաչվի ՀՀ իրավասու դատարանի կողմից՝ կատարելով քրեորեն պատժելի արարքի համապատասխանեցում ՀՀ քրեական օրենսգրքին՝ անփոփոխ թողնելով սահմանված պատիժը:
ՌԴ իրավասու դատարանի դատավճիռը ճանաչելուց և այն կատարման ուղարկելուց հետո ՀՀ ներպետական օրենսդրության համաձայն՝ պատիժը կատարելու համար ուղղիչ հիմնարկի տեսակը և պատիժը կրելու վայրը որոշում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության տեղաբաշխման հանձնաժողովը:

Осужденный в России Рачья Арутюнян перемещен в Республику Армения
Осужденный в Российской Федерации Рачья Арутюнян 20.07.2017г. перемещен в Республику Армения – для того, чтобы нести оставшуюся часть наказания в порядке, установленном Европейской конвенцией 1983 г. «О передаче осужденных».
После передачи осужденного, согласно 10-й статье вышеуказанной конвенции, судебный приговор, вынесенный иностранным государством, должен быть признан уполномоченным судом РА, совершив приведение в соответствии уголовно наказуемого поступка с Уголовным кодексом РА, оставив неизменным установленное наказание.
После признания судебного приговора уполномоченного суда РФ и направления его на исполнение, согласно внутригосударственному законодательству РФ, вид исправительного учреждения для исполнения наказания и место несения наказания определяет распределительная комиссия уголовно-исполнительного управления Министерства юстиции Республики Армения.
Управление информации и по связям с общественностью МЮ РА