Ա. Հարությունյան. «Եթե ՀՀ նախագահը Թեհլերյանը լիներ, նույն քայլերն էր անելու, ինչ Սերժ Սարգսյանը»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանն ասել է, թե հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ ՍԴ կայացրած որոշումն ապացուցել է, որ արձանագրություններում նախապայմաններ չկան, և այդ առումով ցրել է բոլոր կասկածները։
-Ինչ-որ թղթի վրա գրված է՝ վտանգավոր բան չկա։ Ես ասել եմ, որ շախմատում կարող է՝ դու մի թագուհի ավելի ունենաս, բայց վատ խաղաս ու պարտվես։ Մեր այս դիրքը շատ լավն է, և եթե ապագայում էլ սարսափելի վատ բաներ չանեն, ամեն ինչ լավ կլինի,-նշել է նա։
Արամ Հարությունյանի խոսքերով՝ հարևանների հետ լավ հարաբերություններ հաստատելը պարտադիր պայման է։
-Եթե ՀՀ նախագահը Թեհլերյանը լիներ, նույն քայլերն էր անելու, ինչ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Ես ճիշտ չեմ գտնում, որ Սերժ Սարգսյանը պետք է հաներ ատրճանակն ու Գյուլին խփեր, և նոր ասեին, թե ինչ հայրենասեր տղա է։ Եթե ձեր մոտիկ խանութի հացի վաճառողը ձեր թշնամին լինի, և հացը իրենից պետք է առնեք, գնալու եք, առնեք, չէ՞, ինչքան էլ  չսիրեք,-նշել է նա։

А.Арутюнян: «Если б Телерян бы президентом РА, то сделал бы те же шаги, что и Серж Саргсян»
Председатель партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян сказал журналистам, что решение КС доказывает, что в протоколах нет предусловий и в этом плане развеял все сомнения.
«В какой-то бумаге записано, что нет ничего опасного. Я говорил, что в шахматах ты можешь иметь больше на одного ферзя, но играть плохо и проиграть. Наша эта позиция очень хорошая, и если в будущем не сделают ужасных вещей, то все будет хорошо», - сказал он.
По словам А.Арутюняна, установление хороших отношений с  соседями обязательное условие.
«Если б Телерян бы президентом РА, то сделал бы те же шаги, что и Серж Саргсян. Я считаю неверным, что Серж Саргсян должен был снять пистолет и расстрелять Гюля и потом, чтобы говорили, что какой он патриотичный парень. Если продавец ближайшего вам хлебного магазина будет вашим врагом и хлеб вы должны у него покупать, то пойдете, ведь, у него покупать, как бы его не будете не любить», - отметил он.