Խորհրդարանը հատուկ նիստում Բակո Սահակյանին ընտրեց Արցախի նախագահի պաշտոնում
Այսօր՝ հուլիսի 19-ին, Արցախի Ազգային ժողովը հատուկ նիստում 28 կողմ ձայնով Բակո Սահակյանին ընտրել է հանրապետության նախագահի պաշտոնում:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ քիչ առաջ տեղի ունեցած փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքները ամփոփելուց հետո հայտարարել է հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Ռոմելա Դադայանը:
Էդուարդ Աղաբեկյանը ստացել է 4 ձայն:
Նշենք որ նիստին 33 պատգամավորներից ներկա էին 32-ը:
Հավելենք, որ ԼՂՀ ԱԺ երեք՝ «Հայրենիք», «Ժողովրդավարություն» և «Դաշնակցություն» խմբակցությունները առաջադրել էին գործող նախագահ Բակո Սահակյանի թեկնածությունը: Գործող նախագահին իր աջակցությունն էր հայտնել նաև Խորհրդարանի միակ անկախ պատգամավոր Արսեն Առստամյանը: Անցումային նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար բավարար էր 21 ձայնը։
Նշենք, որ Արցախի Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի համաձայն, Խորհրդարանի ընտրած Հանրապետության նախագահը պաշտոնավարելու է մինչև գործող ԱԺ-ի լիազորությունների ավարտը՝ 2020 թվականը, որից հետո արդեն տեղի կունենան Արցախի նախագահի համապետական ընտրություններ:

Сегодня, 19-го июля на специальном заседании Парламента Арцаха 28-ю голосами «за» Бако Саакян избран президентом Республики Арцах.
Как сообщает «Арцахпресс», об этом после подведения итогов тайного голосования заявила председатель счетной комиссии Ромела Дадаян.
Эдуард Агабекян набрал 4 голоса.
Отмечается, что из 33 депутатов на заседании присутствовали 32 члена парламента.
Էդուարդ Աղաբեկյանը ստացել է 4 ձայն:
Сообщается также, что для утверждения на посту президента кандидату необходимо было набрать минимум 21 голос.
Бако Саакян избран президентом Арцаха