Ու՞մ հաշվին էր Եգիպտոս մեկնել Գալուստ Սահակյանի կինը
Հունվարի 16-ին պաշտոնական այցով Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետությունում էր գտնվում ՀՀ ԱԺ նախագահ ՀովիկԱբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար ԳեղամՂարիբջանյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ ԳալուստՍահակյանը, ՄկրտիչՄինասյանը, ՀամլետՀարությունյանը, ՍուրիկՊողոսյանը, ՎարդանԲոստանջյանը, ՀովհաննեսՄարգարյանը, ԱրայիկԳրիգորյանը, ՀՀ ԱԳ փոխնախարար ԱրմանԿիրակոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ինչպես տեղեկացանք «Առավոտ» օրաթերթի հրապարակած ֆոտոռեպորտաժից՝ պատվիրակության հետ Եգիպտոս էր մեկնել նաև Գալուստ Սահակյանի կինը։
«7օր»-ը փորձել է պարզել, թա ի՞նչ կապ ունի Գալուստ Սահակյանի կինը Հովիկ Աբրահամյանի՝ Եգիպտոս մեկնած պատվիրակության հետ, և արդյոք նրա մեկնման ծախսերը մտնո՞ւմ են պատվիրակության ընդհանուր ծախսերի մեջ։
ՀՀ ԱԺ լրատվական վարչության աշխատակից Էլյա Գրիգորյանը նշել է, թե իրենք չեն կարող ասել՝ Գալուստ Սահակյանի կինը եղե՞լ է պատվիրակության մեջ, թե՞ ոչ, և ավելացրել է, որ այդ հարցը հնարավոր է պարզել ՀՀԿ խմբակցությունից։ Այն հարցին, թե որքան են կազմում պատվիրակության մեկնման ծախսերը, նա պատասխանել է, որ լրատվական վարչությունն իրավասու չէ պատասխանել նման հարցերի։
ՀՀ ԱԺ կադրերի վարչության պետ Վարդուհի Խաչատրյանը, սակայն, մեզ տեղեկացրել է, որ Գալուստ Սահակյանի կինը չի եղել պատվիրակության մեջ։
-Ես հաստատ կարող եմ ասել, որ կնոջ մեկնման ծախսերը հոգացել է ԱԺ պատգամավորը։ Ինչ վերաբերում է ընդհանուր պատվիրակության մեկնման ծախսերին, ասեմ՝ իսկ «7օր»-ի ինչի՞ն է պետք, թե որքան գումար է ծախսվել,-ասել է ԱԺ աշխատակիցը։
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասել է, որ ապշած է. ինչպե՞ս կարող է մարդկանց մտքով անցնել, որ պատվիրակության մեջ իր կինն էլ է եղել։
-Ցանկացած պատգամավորի իրավունքն է, որ եթե գործուղման է գնում, կարող է կնոջն էլ հետը տանել իր ծախսերով։ Կնոջս ծախսերը հոգացել եմ ես։ Նա պատվիրակության անդամ չի և չէր էլ կարող լինել,-Գ. Սահակյանը։
Հունվարի 16-ին պաշտոնական այցով Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետությունում էր գտնվում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանը, Մկրտիչ Մինասյանը, Համլետ Հարությունյանը, Սուրիկ Պողոսյանը, Վարդան Բոստանջյանը, Հովհաննես Մարգարյանը, Արայիկ Գրիգորյանը, ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Արման Կիրակոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

За чей счет поехала в Египет супруга Галуста Саакяна?
16-го января делегация, возглавляемая председателем Национального Собрания Армении Овиком Абрамяном, с официальным визитом отправилась в Египет. В состав делегации вошли: руководитель администрации Национального Собрания Гегам Гарибджанян, депутаты Галуст Саакян, Мкртыч Минасян, Гамлет Арутюнян, Сурик Погосян, Вардан БостанджянОванес Маркарян, Араик Григорян, а также заместитель министра иностранных дел Армении Арман Киракосян.
Вместе с делегацией в Египет отправилась также супругаГалуста Саакяна.
«7or» попытался выяснить, какое отношение имеет жена Галуста Саакяна к возглавляемой Овиком Абрамяном делегации и входят ли расходы на ее поездку в общие расходы делегации.
Сотрудник управления информации и по связям с общественностью НС РА Эля Григорян отметила, что они не могут сказать была ли супруга Галуста Саакяна в составе делегации или нет, и добавила, что этот вопрос возможно выяснить в парламентской фракции РПА. На вопрос же, сколько составляют расходы на поездку делегации, она ответила, что управление информации не правомочно отвечать на подобные вопросы.
Однако, глава отдела кадров НС РА Вардуи Хачатрян сообщила нам, что супруга Галуста Саакяна не была в составе делегации.
«Я точно могу сказать, что расходы на поездку супруги взял на себя депутат НС. Что касается общих расходов на поездку делегации, то скажу, а зачем «7or» нужно какая сумма была потрачена?», - сказала сотрудница НС.
Глава фракции РПА Галуст Саакян в беседе с нами сказал, что он «поражен тем, как может людям прийти в голову, что в составе делегации была и его жена».
«Это право любого депутата, что, когда он едет в командировку, может на свои средства взять с собой и супругу. О расходах жены позаботился я. Она не являлась членом делегации и не могла и быть», - отметил Г. Саакян.
16-го января делегация, возглавляемая председателем Национального Собрания Армении Овиком Абрамяном, с официальным визитом отправилась в Египет. В состав делегации вошли: руководитель администрации Национального Собрания Гегам Гарибджанян, депутаты Галуст Саакян, Мкртыч Минасян, Гамлет Арутюнян, Сурик Погосян, Вардан Бостанджян Ованес Маркарян, Араик Григорян, а также заместитель министра иностранных дел Армении Арман Киракосян.
Вместе с делегацией в Египет отправилась также супруга Галуста Саакяна.