ՀՅԴ–ն ԱԳՆ–ին դատի՞ կտա
Որոշ ժամանակ առաջ ՀՅ Դաշնակցություն խմբակցությունը հարցապնդումով դիմել էր ՀՀ կառավարությանը՝ պահանջելով ներկայացնել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների մշակման և ստորագրման գործընթացը ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխանելու մասին փաստաթղթերը։ Այսօր «Հայելի» ակումբում ՀՅԴ խմբակցության անդամ Ա. Մինասյանն ասել է, որ բավական երկար ձգձգելուց հետո հունվարի 18-ին այդ հարցապնդմանը ՀՀ արտգործնախարարությունը պատասխանել է.
1.Այս հարցերի առնչությամբ նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցությունների հանձնարարականների վերաբերյալ նյութերի տրամադրումն Արտաքին գործերի նախարարության իրավասության մեջ չի մտնում։
2.Տեղեկացնում ենք նաև, որ այն բոլոր փաստաթղթերը, որոնք առնչվում են ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների՝ իրենց իրավասությանը վերաբերող դիրքորոշումներին, ապա դրանք, երբ նախագահը որոշի դիմել ԱԺ արձանագրությունների վավերացման հարցով, համապատասխան փաստաթղթերի  հետ միասին կներկայացվեն ԱԺ։
Ա. Մինասյանի խոսքերով՝ ՀՀ ԱԳՆ-ի այս պատասխանը զավեշտալի է և անպատասխանատու վերաբերմունք ԱԺ-ի պատգամավորների ու սեփական լիազորությունները բարեխիղճ կատարելու հանդեպ, քանի որ գործող օրենսդրության համաձայն ԱԳՆ-ն պարտավոր է տրամադրել այդ փաստաթղթերը։
-Այսպիսի փաստաթղթերի չտրամադրումը, որպես օրենքի պահանջների խախտում, մեզ հնարավորություն է տալիս, որ հետագա ընթացք հաղորդենք՝ սկսած դատական կարգից, վերջացրած Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում մեր այս պնդումը շարունակելով, որ ստանանք փաստաթղթերը, որովհետև, մեր խորին համոզմամբ, ամբողջ գործընթացն իրականացվել է ՀՀ օրենսդրության կոպտագույն խախտումներով։ Իսկ եթե այդպես չէ, պետք է բարեխիղճ լինեն տրամադրել, որպեսզի մեր այդ պնդումները կամ հաստատումներն ի չիք դառնան,- հայտարարել է ՀՅԴ պատգամավորը։

Подаст ли АРФД в суд на МИД?
Некоторое время назад фракция АРФД НС обратилась с запросом в правительство РА, требуя представить документы о соответствии законодательству РА процесса разработки и подписания армяно-турецких протоколов. Сегодня в клубе «Айели» член фракции АРФД А.Минасян сказал, что после достаточно долгого затягивания 18 января на этот запрос МИД ответил:
1. Предоставление материалов относительно поручений на состоявшихся совещаниях у президента РА относительно этих вопросов не входит в полномочия МИД.
2. Информируем также, что все те вопросы, которые касаются позиций, касающихся полномочий различных ведомств РА, то их, когда президент решит обратиться в НС по вопросу ратификации протоколов, вместе с соответствующими документами представят в НС.
По словам Минасяна, этот ответ МИД забавен и является безответственным отношением к депутату и добросовестному исполнению собственных полномочий, поскольку согласно действующему анализу МИД РА обязано предоставить документы.
«Не предоставление таких документов, как нарушение законов, дает нам право, чтобы мы дали последующий ход судебному порядку, продолжая наше это настаивание в комиссии по внешним связям, чтобы получить эти документы, поскольку по нашему глубокому убеждению, весь процесс был осуществлен с грубейшим нарушением законодательства РА . А если это не так, то надо быть добросовестным и предоставлять документы, чтобы наши эти настаивания или утверждения прошли бы впустую», - заявил депутат от АРФД.