Վ. Խաչիկյան. «Չեմ կարծում, որ գների շեշտակի աճ կլինի»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ սոցիալական ապահովության ծառայության պետ Վազգեն Խաչիկյանը նշել է, որ ՀՀ-ն այն քիչ պետություններից է, որ չնայած բյուջետային ճգնաժամին՝ սոցիալական ծախսերի կրճատում չի իրականացրել։
Այն հարցին, թե գազի գների թանկացման հետ զուգահեռ այլ թանկացումներ կլինե՞ն, և ինչպե՞ս դա կազդի բնակչության սոցիալական վիճակի վրա, նա պատասխանել է, որ գների շեշտակի աճ չի կանխատեսում։
-Եթե էլեկտրաէներգիայի թանկացում չլինի, ապա մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ գազի գների թանկացումը մեծ հաշվով կբերի 1% գնաճի։ Մենք պետք է հաշվի առնենք, որ 2007-2010թթ. կենսաթոշակներն աճել են մոտ երկու անգամ, և գները, որպես այդպիսիք, բնականաբար, չեն աճի։ 2009թ. գնաճը եղել է 6,5%, իսկ միայն կենսաթոշակները բարձրացվել էին 15,5%-ով։ Սրանից հետևում է, որ կենսաթոշակների աճը գերազանցել է գնաճին,-նշել է նա։

В.Хачикян: «Не думаю, что будет ощутимый рост цен»
Во время встречи с журналистами начальник Службы социального обеспечения РА Вазген Хачикян отметил, что РА одна из тех редких стран, которая, несмотря на бюджетный кризис, не осуществила сокращения бюджетных расходов.
На вопрос будет ли подорожание цен параллельно с другими подорожаниями и как они повлияют на социальное положение население, он ответил, что ощутимого роста цен не прогнозирует.
«Если не будет подорожания электроэнергии, то наши подсчеты показывают, что удорожание цен на газ по большому счету приведут к 1% роста цен. Мы должны учесть, что в 2007-2010 гг. пенсии выросли примерно в два раза, и цены, как таковые, естественно, не выросли. 2009 году рост цен был на 6,5%, в то время как пенсии выросли на 15,5%. Отсюда следует, что рост пенсий превысил рост цен», - отметил он.