Արդեն ՀՀԿ–ականնե՞րն են խոսում Էդվարդ Նալբանդյանի ոչ ճիշտ քայլերի մասին
Այսօր «Հայելի» ակումբում ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը հայտարարել է, որ ճիշտ կլիներ, եթե ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ոչ թե զանգահարեր Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուին, այլ գրավոր պատասխաներ, որ ՀՀ սահմանադրական դարատանի կայացրած որոշման վերաբերյալ այդ երկրի արտգործնախարարության հայտարարությունը տարակուսանք է առաջացնում։
-Այդ զրույցն ավելի ճիշտ կլիներ գրավոր արվեր, ոչ թե հեռախոսով։ Եթե արվել է գրավոր հայտարարություն, ապա մեր կողմից նույնպես պետք է լիներ գավոր պատասխան։ Ընդհանրապես հեռախոսազրույցն իրենից, չեմ ասում, թե առանձնապես ինչ-որ բան է ներկայացնում,- պնդել է ՀՀԿ պատգամավորը։
Նույն ակումբում հյուրընկալված ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանն էլ այս կապակցությամբ ասել է.
-Արտաքին գործերի նախարարությունը, որ մասնակցել է այս բանակցություններին, ի սկզբանե սխալ սխալի հետևից է կատարել։
Բանախոսները նաև չեն ցանկացել մեկնաբանել մեկ օր առաջ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանի հնչեցրած այն խոսքերը, թե Է. Նալբանդյանի և Ա. Դավութօղլուի հեռախոսազրույցը 2 աքլորի խոսակցության է նման։
-Ես ընդհանրապես չեմ ուզում անդրադառնալ Ալեքսանդր Արզումանյանի և ՀԱԿ-ի պահվածքին ա՛յս հարցերում, որովհետև ակնհայտ է դառնում, որ իրենց համար ազգային շահ այս հարցում չկա,- պատասխանել է Ա. Մինասյանը։

Уже республиканцы говорят о неправильных шагах Э. Налбандяна?
«Было бы правильнее, если эта беседа состоялась в письменном виде, а не по телефону. Если было сделано письменное заявление, то и с нашей стороны должен был быть письменный ответ. Вообще не сказал бы, что телефонная беседа представляет из себя что-то особенное», - сказал депутат парламентской фракции РПА Гагик Меликян, комментируя телефонную беседу главы МИД РА Э. Налбандяна с его турецким коллегой А. Давутоглу.
В свою очередь, приглашенный в тот же клуб член фракции АРФД Арцвик Минасян сказал, что «Министерство иностранных дел, участвовавшее в этих переговорах, изначально делало ошибку за ошибкой».
Оба оратора отказались прокомментировать ранее сделанное А.Арзуманяном заявление о том, что телефонная беседа между министрами иностранных дел Турции и Армении напоминает разговор двух петушков.