Կառավարությունում նոր պաշտոնանկություններ հնարավո՞ր են
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանելով այն հարցին, թե նոր պաշտոնանկություններ հնարավո՞ր են՝ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը մեջբերել է ՀՀ նախագահի' ՀՀԿ 20-ամյակին նվիրված ելույթը՝ ընդգծելով, որ խնդիրը նոր պաշտոնյաների հեռացումների մասին հայտարարելը չէ, այլ երկրի ղեկավարի ներկայացրած այն փիլիսոփայությունը, թե որևէ անբարեխիղճ պաշտոնյա չի կարող տեղ ունենալ երկրի կառավարման համակարգում:
Հարցին, թե նման մոտեցմամբ շարժվելու դեպքում կառավարման համակարգից արդյոք շատե՞րը չեն հեռացվի, Էդուարդ Շարմազանովը պատասխանել է՝ ոչ։
-Կարծում եմ, որ մեր կառավարման համակարգում կան շատ պարկեշտ պաշտոնյաներ,-ընդգծել  է նա:
Ըստ ՀՀԿ-ական պատգամավորի՝ այդ պաշտոնյաների շնորհիվ է, որ Հայաստանը տարիների ընթացքում առաջընթաց է արձանագրել:

Возможны ли новые отставки в правительстве?
Отвечая на встрече с журналистами на вопрос о том, возможны ли новые отставки в правительстве, секретарь Республиканской фракции НС Армении Эдуард Шармазанов процитировал слова президента РА, сказанные во время посвященного 20-летию РПА, заседания, подчеркнув, что задача не в новых отставках должностных лиц, а в представлении главой страны философии, согласно которой, ни одно недобросовестное должностное лицо не может быть в системе управления страной.
На вопрос о том, не многие ли будут отстранены от системы управления при таком подходе, Шармазанов ответил, что нет.
«Думаю, в нашей системе управления есть много порядочных чиновников», - сказал он.
По мнению Шармазанова, именно благодаря этим чиновникам в Армении за эти годы был зафиксирован прогресс.