Օլեգ Եսայանը նշա­նա­կվել է ՌԴ-ում Հա­յաս­­տա­նի Հան­րա­­պե­տու­­թյան արտակարգ և լիա­զոր դեսպան
Անցած տարեվերջին Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Սմբատյանն ընտրվել է ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի գործադիր  տնօրեն: Այդ կապակցությամբ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 21-ին հրամանագիր է ստորագրել Արմեն Սմբատյանին Ռուսաստանի Դաշնու­թյու­նում Հայաստա­նի Հան­րա­­պե­տու­­թյան ար­տա­կարգ եւ լիա­զոր դեսպանի պարտականություններից ազատելու մասին:
Հանրապետության Նախագահի նույն օրվա մեկ այլ հրամանագրով Օլեգ Եսայանը, ով 1992թ. հունվարի 8-ից մինչև 1992թ. օգոստոս եղել է ԼՂՀ վարչապետ, իսկ 2006թ. նշանակվել է Բելառուսում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, նշա­նա­կվել է Ռուսաստանի Դաշնու­թյու­նում Հա­յաս­­տա­նի Հան­րա­­պե­տու­­թյան արտակարգ եւ լիա­զոր դեսպան:

Олег Есаян назначен чрезвычайным и полномочным послом Армении в России
В конце прошлого года чрезвычайный и полномочный посол РА в РФ Армен Смбатян был избран исполнительным директором межгосударственного фонда гуманитарного содружества СНГ. В связи с этим президент РА Серж Саргсян 21 января подписал указ об освобождении Армена Смбатяна от выполнения обязанностей посла РА в РФ.
Другим указом президента РА в тот же день  Олег Есаян был назначен чрезвычайным и полномочным послом РА в РФ.
О.Есаян с 8 января  по август 1992-ого года был премьер-министром НКР, а в 2006 году был послом РА в Беларуси.