Ստեփանակերտը բացասական է գնահատում սպառազինության մատակարարումն Ադրբեջան
Պաշտոնական Ստեփանակերտը բացասական է գնահատում ցանկացած երկրից սպառազինության մատակարարումն Ադրբեջան: Այս մասին «Ազատության» հետ զրույցում ասել է Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դավիթ Բաբայանը, նաև հավելելով՝ չի համարում, թե ռուսական զենքի մատակարարումներն Ադրբեջան ուղղված են հայության դեմ: Ըստ նրա, դա ռուսական կողմի բիզնեսն է:
«Սա պարզապես բիզնես է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև, որը մեր կարծիքով ճիշտ չէ, Ադրբեջանն այն պետությունը չէ, որին պետք է նման զենք մատակարարել: Բայց դա Ռուսաստանի ներքին գործն է, և կրկին պետք է ասենք՝ ինչքան էլ տարօրինակ չլինի, այդ զենքի մրցավազքն ինչ-որ ձև պահպանում է խաղաղությունն ու կայունությունը, որովհետև եթե կողմերն ունեն հզոր զենքեր, դա նաև զսպիչ հանգամանք է»:
Հարցին՝ «չէ՞ որ հենց այդ զենքով են ադրբեջանցիները կրակում հայկական ուժերի, հայաբնակ բնակավայրերի վրա», Բաբայանն արձագանքել է․ «Այո, միգուցե նրանք օգտագործում են այդ զենքերը, բայց եթե Ռուսաստանը չմատակարարի, այլ պետություն է մատակարարելու, նույն Իսրայելը, նույն Պակիստանը, բազմաթիվ այլ երկրներ մատակարարում են: Չգիտես ինչու միայն ռուսական կողմի մատակարարման վրա է սևեռված բոլորի ուշադրությունը: Ի վերջո՝ մենք էլ ունենք «Իսկանդեր» և այն մենք ձեռք ենք բերել Ռուսաստանից, չպետք է դա մոռանանք»:
Վերլուծաբան Արմեն Գրիգորյանի խոսքով, 2011 թվականից ի վեր, երբ ձախողվեցին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման կազանյան բանակցությունները, Ադրբեջանը ձեռնամուխ եղավ լայնամասշտաբ սպառազինմանը: «Ապրիլյան պատերազմից հետո սահմանին տեղակայված տեսախցիկները ցույց են տալիս, որ ապրիլյան սցենարը մի քիչ դժվարանում է, հանկարծակի հարձակման էֆեկտը չկա: Հիմա պետք է հասկանալ, թե Ադրբեջանն ինչպես է փոխելու մարտավարությունը: Նույն այդ «Սոլնցեպյոկ»-ները, որը ստացել է, դրանք ապրիլյան պատերազմում էֆեկտիվ չեն աշխատել: Պատերազմը հայկական կողմին էլ ցույց տվեց, որ մեր տանկերն էֆեկտիվ չեն աշխատել»,- ասել է վերլուծաբանը:

Степанакерт негативно расценивает поставки вооружения в Азербайджан
Официальный Степанакерт негативно расценивает поставки вооружения из любой страны в Азербайджан. Сегодня об этом в беседе с Радио «Азатутюн» заявил заместитель руководителя аппарата президента Нагорного Карабаха Давид Бабаян, также добавив, что не считает, что поставки российского оружия Азербайджану направлены против армянства. По его словам, это бизнес российской стороны.
«Это просто бизнес между Россией и Азербайджаном, что, по нашему мнению, неправильно, Азербайджан – это не то государство, которому нужно поставлять подобное оружие. Но это внутреннее дело России, и мы вновь должны сказать, как бы это ни было странно, что эта гонка вооружения в какой-то мере поддерживает мир и стабильность, поскольку если стороны имеют мощное оружие, оно также является сдерживающим фактором», - сказал Бабаян.
На вопрос, «но ведь именно из этого оружия азербайджанцы стреляли по армянским силам и по армянским населенным пунктам», Бабаян ответил:
«Да, возможно, они используют это оружие, но если Россия им его не поставит, то поставит другое государство, тот же Израиль, тот же Пакистан, многие другие страны. Непонятно, почему всеобщее внимание сосредоточено только на поставках российского оружия. В конце концов, мы тоже имеем «Искандер», и его мы приобрели у России, не нужно это забывать».