«Ձեր շինած երկիրն է, ինչ ես ուզում, դերասան, դու հիվանդ չես». դատավորը՝ Վահան Շիրխանյանին
Նորք-Մարաշում զինված հանցախմբի գործով դատավարությունն այսօր սկսվեց մոտ 1 ժամ ուշացումով. ամբաստանյալներից Արման Հայրապետյանի պաշտպանը գտնվում էր հիվանդանոցում։ a1plus.am-ը հայտնում է, որ մինչ դատավորը որոշում էր դատական նիստը հետաձգել, ՊՆ նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը նշեց, որ ինքնաբացարկի միջնորդություն ունի դատավորին՝ նախորդ դատական նիստում իր գործողությունների հետ կապված։
Նախորդ դատական նիստում դատավորը 3 ժամով Վահան Շիրխանյանին հեռացրել էր նիստերի դահլիճից, քանի որ նա ներս մտնելիս ոտքի չէր կանգնել։ Պաշտպան Հայկ Ալումյանը նշեց, որ դատավորը դահլիճից դուրս Վահան Շիրխանյանի հասցեին անհարգալից և վիրավորական արտահայտություններ է հնչեցրել և փորձել է հաշիվ պահանջել։ Նա մեջբերեց Շիրխանյանի և դատավորի առանձնազրույցից մի հատված. «Դու ով ես, որ ինձ ասես՝ չես հասկանում… Ձեր շինած երկիրն է, ինչ ես ուզում, դերասան, դու հիվանդ չես, նույնիսկ վազում ես»,- մասնավորապես ասել է դատավորը Վահան Շիրխանյանին։

«Построенная вами страна, чего хочешь, актер, ты не болен»: судья Ваану Ширханяну
удебное разбирательство по делу вооруженной преступной группы в Норк-Мараше сегодня началось с опозданием на 1 час: адвокат подсудимого Армана Айрапетяна находился в больнице. Об этом сообщает a1plus.am.
Пока судья принимал решение о том, чтобы отложить судебное заседание, адвокат бывшего замминистра МО Ваана Ширханяна Айк Алумян отметил, что у него есть ходатайство о самоотводе судье, в связи с его действиями на предыдущем судебном заседании.
На предыдущем судебном заседании судья на 3 часа удалил Ваана Ширханяна из зала заседаний, поскольку он при входе не встал. Адвокат Айк Алумян отметил, что судья из зала озвучил неуважительные и оскорбительные выражения в адрес Ваана Ширханяна и попытался потребовать отчета. Он процитировал отрывок из личной беседы между Ширханяном и судьей: «Кто ты такой, чтобы говорить мне: не понимаешь… Это построенная вами страна, чего хочешь, актер, ты не болен, даже бегаешь», в частности сказал судья Ваану Ширханяну.
Айк Алумян, однако, сегодня не предъявил ходатайства о самоотводе, поскольку заседание должно было быть отсрочено. Судебное заседание по делу продолжится 14-го июля.