ՌԴ ԱԳՆ-ն անհասկանալի և ոչ բավարար է համարում Բաքվի պատասխանը․ «Այս ամենը վայրենություն է հիշեցնում»
Այսօր ՌԴ արտգործնախարարությունը դարձյալ անդրադարձել է Ադրբեջանում Ռուսաստանի հայազգի քաղաքացիների հանդեպ խտրական վերաբերմունքի խնդրին, վերահաստատելով Ռուսաստանի վճռականությունը՝ իր քաղաքացիների խախտված իրավունքների վերկանգնման հարցում:
Նախօրեին ռուսաստանյան ТАСС գործակալությունը, հղում անելով երկրի արտաքին գետրատեսչության հաղորդմանը, տեղեկացրել էր, որ Մոսկվան մտահոգված է Ադրբեջան ժամանող Ռուսաստանի քաղաքացիների հանդեպ ազգային պատկանելությամբ պայմանավորված խտրական վերաբերմունքով, ինչին Բաքվից արձագանքել էին, թե «Ադրբեջանը հարկադրված է մի շարք մարդկանց հանդեպ կիրառել համապատասխան կարգավորումներ»:
Ազատությունը հայտնում է, որ Ռուսաստանի արտգործնախարարության այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, նշված է․ «Ռուսաստանի քաղաքացիների Ադրբեջան մուտքի թույլտվության արգելման մասին լրատվամիջոցների բարձրացրած բազմաթիվ հարցադրումների առնչությամբ՝ հարկադրված ենք փաստել, որ այդ երկիր ժամանող ՌԴ քաղաքացիներն իսկապես ենթարկվում են ազգային պատկանելությամբ պայմանավորված խտրականության»:
Հաղորդագրության մեջ բերվում են նման վերաբերմունքի օրինակներ, ընդհուպ այն դեպքերի հիշատակումը, երբ Ադրբեջանում հարցաքննվել են նաև ռուսական ազգանվամբ մարդիկ, որոնք կասկածվել են «հայկական արմատներ ունենալու մեջ»:
«Այս ամենը վայրենություն է հիշեցնում, չխոսելով արդեն այն մասին, որ ուղղակիորեն խախտվում են Ռուսաստանի քաղաքացիների իրավունքները, ինչը հակասում է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև 1997 թվականի հուլիսի 3-ին կնքված բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ անվտանգության մասին պայմանագրին»,- հայտարարում է ՌԴ արտգործնախարարությունն ու հավելում, որ ռուսական կողմը բազմիցս նման փաստերի առնչությամբ բողոքի նոտաներ է հղել Բաքվին:
ՌԴ արտաքին գերատեսչությունը նաև ընդգծում է՝ հղված բողոքներում «ելակետ ենք ունեցել նաև այն, որ Ադրբեջանն իրեն ներկայացնում է իբրև ազգային և կրոնական հանդուրժողականության օրինակ, վերջին ժամանակներում էլ հայտարարում է հայ-ադրբեջանական հասարակական երկխոսությունը կարգավորելու մտադրության մասին»:
«Սակայն մեր սպասելիքները չեն արդարացել, նշված միջադեպերի քննություն չի իրականացվել, իսկ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի պատասխան նոտայում նշված է, թե Ադրբեջանը հարկադրված է մի շարք մարդկանց հանդեպ կիրառել համապատասխան կարգավորումներ:
Այդ պատասխանը համարում ենք անհասկանալի և ոչ բավարար: Դա ցույց է տալիս, որ Ադրբեջան մեկնող Ռուսաստանի քաղաքացիները նախկինի պես ենթակա են կամայականությունների զոհ դառնալուն: Շարունակում ենք պահանջել՝ դադարեցնել այդ զայրացուցիչ ու խտրական գործելակերպը և, բնականաբար, անելու ենք համապատասխան հետևություններ»,-հայտարարում է Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը:

МИД РФ посчитал ответ Баку неудовлетворительным: «Все это выглядит дико»
МИД РФ распространил ответное заявление к комментарию Баку относительно дискриминации граждан РФ на территории Азербайджана. В заявлении, в частности, говорится:
«В связи с многочисленными вопросами СМИ о запрете на въезд в Азербайджан граждан России вынуждены констатировать, что приезжающие в эту страну российские граждане действительно дискриминируются по этническому признаку. С начала текущего года 25 гражданам Российской Федерации было отказано во въезде в Азербайджан. Как правило, они подвергались многочасовому задержанию в Бакинском аэропорту (в ряде случаев – без еды, воды и медицинской помощи, причем в одном случае речь шла о женщине с четырехлетним ребенком), а затем насильственно высылались за собственный счет. «Основанием» для подобных издевательств являлись армянские фамилии, имена или отчества наших граждан. Были, однако, и случаи, когда лиц с русскими фамилиями, именами и отчествами допрашивали на предмет выявления «армянских предков».
Мы неоднократно, в том числе путем официальных нотных обращений Посольства России в Баку и МИД России, требовали прекратить эту возмутительную практику, провести разбирательство и дать надлежащую оценку поведению должностных лиц в Международном аэропорту имени Гейдара Алиева. Исходили, в том числе из того, что Азербайджан позиционирует себя образцом национальной и религиозной толерантности, мультикультурализма, а в последнее время также декларирует намерение наладить азербайджано-армянский общественный диалог.
Но наши ожидания не оправдались. Разбирательство инцидентов не было проведено. В ответной ноте азербайджанского МИД говорится, что «для предотвращения нежелательных эксцессов Азербайджан вынужден применять соответствующие регуляции по отношению к ряду лиц». Считаем этот ответ невнятным и неудовлетворительным. Он, к сожалению, показывает, что граждане России, прибывающие в Азербайджан, по-прежнему рискуют оказаться жертвами произвола.
Продолжаем требовать прекращения возмутительной дискриминационной практики, несовместимой с дружественными отношениями между двумя странами. Разумеется, будем делать выводы из сложившейся ситуации».
Все это выглядит дико, не говоря уже о том, что имеет место прямое нарушение прав граждан России, противоречащее духу и букве российско-азербайджанского Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности от 3 июля 1997 г., межправительственного соглашения о безвизовых поездках граждан от 3 июля 1997 г., а также Декларации о дружбе и стратегическом партнерстве между Россией и Азербайджаном от 3 июля 2008 г.