Քլինթոնն ու Դավութողլուն հեռախոսազրույց են ունեցել
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութողլուն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ։
Ըստ «Hurriyet»-ի՝ Դավութողլուն հայտնել է Անկարայի անհանգստությունը Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման վերաբերյալ՝ նշելով, որ այն կարող է լուրջ սպառնալիք հանդիսանալ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների համար։
-Մենք ցանկանում ենք, որ այդ նախաձեռնությունը կանգնեցվի,-ասել է նա։
Իր հերթին Քլինթոնը հայտնել է, որ այդ բանաձևի վերաբերյալ ԱՄՆ վարչակազմի դիրքորոշումը անփոփոխ է մնացել։
-Կարող եք վստահ լինել, մենք կանենք ամեն հնարավորը,-ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։։

Глава МИД Турции и Госсекретарь США провели телефонный разговор
Глава МИД Турции Ахмед Давудоглу 18 декабря ночью провел телефонный разговор с госсекретарем США Хиллари Клинтон.
Как сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на газету «Hurriyet», А. Давудоглу выразил беспокойство Анкары относительно резолюции по Геноциду армян, так как она может стать серьезной угрозой для турецко-американских отношений.
«Мы хотим, чтобы подобная инициатива была приостановлена»,- сказал он.
В свою очередь Клинтон заявила, что позиция администрации США относительно рассмотрения резолюции не изменилась: «Можете быть уверены, мы сделаем все возможное».