Չնայած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում պահպանողականների գրանցած ոչ այնքան սփոփիչարդյունքներին՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը չի պատրաստվում հրաժարական տալ։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն։
Մեյը տեղի ժամանակով 10:00-ին հայտարարությամբ է հանդես գալու՝ ամփոփելով ընտրությունների արդյունքները։
Հիշեցնենք, որ պահպանողականները թեև հաղթել են, սակայն կորցրել են խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնությունը։ Այժմ նրանք ունեն 314 մանդատ, լեյբորիստները՝ 261։ Երրորդ տեղում Շոտլանդական ազգային կուսակցությունն է՝ 35 մանդատով։
Թերեզա Մեյը չի ուզում հրաժարական տալ
Չնայած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում պահպանողականների գրանցած ոչ այնքան սփոփիչ արդյունքներին՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը չի պատրաստվում հրաժարական տալ։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն։

Тереза Мэй не хочет уходить в отставку
Несмотря на неутешительные для консерваторов итоги выборов, премьер-министр Великобритании Тереза Мэй не намерена уходить в отставку, передает РИА Новости.
В настоящее время число мандатов у Консервативной партии составило 314, у Лейбористской — 261, на третьем месте Шотландская национальная партия с 35 мандатами.
Таким образом, Либерал-демократическая партия получила 12 мест, Демократическая юнионистская партия10 мандатов, а Партия независимости — самая правая партия — ни одного.
На нескольких участках голоса пока не подсчитаны, однако общий расклад серьезно изменить они уже не смогут. При том, что раньше у консерваторов было 330 мандатов, ни одна из партий не получила абсолютного большинства. А это ведет к возникновению ситуации «подвешенного парламента», при которой партии должны найти способы формирования коалиций.