Եվրոպայի խորհուրդը ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի կողմից կոռուպցիոն սկանդալի գործով հետաքննություն է սկսել
Եվրոպայի խորհուրդը սկսել է հետաքննություն՝ կապված Ադրբեջանի մասնակցությամբ ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովում կաշառակերության սկանդալային դեպքի հետ:
ԵԽԽՎ մի շարք պաշտոնյաներ մեղադրվում են կաշառքի դիմաց Ադրբեջանի օգտին որոշումներ կայացնելու մեջ: Այս մասին հայտնում է BBC-ն:
Մասնավորապես, կան կասկածներ, որ Ադրբեջանը 2013 թվականին մեծապես ազդել է ԵԽԽՎ որոշման վրա. այդ ժամանակ կառույցը քվեարկության արդյունքում մերժել էր գերմանացի պատգամավոր Քրիստոֆ Շտրասերի կողմից ներկայացված զեկույցը, որը վերաբերում էր Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարումներին ու կոչ էր անում այդ երկրի իշխանություններին ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին: Համաձայն շրջանառվող լուրերի՝ ԵԽԽՎ անդամներից մեկին՝ Լուկա Վոլոնտեին վճարվել է ավելի քան 2.5 մլն ԱՄՆ դոլար, որպեսզի զեկույցը չընդունվի:
ԵԽԽՎ-ում կոռուպցիոն սկանդալի գործը հետաքննելու են երեք հայտնի փաստաբան՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախկին նախագահ Նիկոլաս Բրատցան (Միացյալ Թագավորություն), հակաահաբեկչական հետաքննության գործում ֆրանսիացի հայտնի դատավոր Ժան-Լուի Բրուգիերը (Ֆրանսիա) և ՄԻԵԴ նախկին դատավոր Էլիզաբեթ Ֆուրան (Շվեդիան):
Հետաքննության արդյունքները Եվրոպայի խորհուրդը կհրապարակի 2017 թվականի վերջին: Ադրբեջանը հերքել է ներկայացված բոլոր մեղադրանքները:
Իրավապաշտպան «Եվրոպական կայունության նախաձեռնություն» կազմակերպությունը 2016 թվականի դեկտեմբերին հրապարակել էր զեկույց, որում կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքում կային պնդումներ այն մասին, թե ԵԱՀԿ մի խումբ անդամներ Ադրբեջանի օգտին քաղաքական լոբբինգ են իրականացրել՝ դրա դիմաց ադրբեջանական իշխանությունների կողմից գումար ստանալով:
2017 թվականի մարտին ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբյորն Յագլանդը ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտից պահանջել էր «անհապաղ կազմել անկախ հետաքննող հանձնաժողով»: Այս պահանջին կողմ էին արտահայտվել ԵԽԽՎ շատ պատգամավորներ, ովքեր ընդգծել էին, որ «լուրջ ու համոզիչ մեղադրանքները վնասում են վեհաժողովի ամբողջականությանը»:

Совет Европы расследует данные о взятках членам ПАСЕ от Азербайджана
Совет Европы начал расследование по подозрению в том, что некоторые члены Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) выполняют указания властей Азербайджана, сообщает ВВС.
Расследование ведут 3 бывших судей, специализирующихся на правозащитной тематике. Они должны будут проверить утверждения о том, что члены ПАСЕ брали взятки от азербайджанских властей.
Существует подозрения, что Азербайджан повлиял на решение ПАСЕ в 2013 году. Тогда ассамблея отклонила доклад о нарушениях прав человека в стране и положении азербайджанских политзаключенных, составленный немецким парламентарием Кристофом Штрассером.
Согласно этим подозрениям, одному из членов ассамблеи было выплачено более 2,5 млн долларов за то, чтобы доклад не прошел.
Как ожидается, итоги расследования Совета Европы будут опубликованы в конце текущего года. В рамках расследования также планируется пересмотреть действующий в ПАСЕ кодекс поведения.
В декабре правозащитная организация «European Stability Initiative» (ESI) опубликовала доклад, в котором утверждалось, что некоторые члены ПАСЕ занимались политическим лоббированием интересов Азербайджана и что некоторые из них получали плату от азербайджанских властей.
В марте генеральный секретарь Совета Европы Турбьёрн Ягланд попросил президента ПАСЕ Педро Аграмунта «незамедлительно сформировать независимую комиссию для расследования».
Эту просьбу поддержали и многие члены ПАСЕ, которые заявили, что «серьезные и убедительные обвинения в неподобающем поведении» угрожают целостности ассамблеи.
В апреле правозащитные группы обратились с открытым письмом к руководству ПАСЕ, в котором отметили, что независимое расследование должно «пролить свет на тайные практики, которые поддерживают коррупцию».