Եգիպտոսի ՌՕՈւ–ն ավիահարվածներ է հասցրել Լիբիայում ահաբեկիչների դիրքերին
Եգիպտական ռազմաօդային ուժերը մայիսի 26-ին 6 հարված են հասցրել Լիբիայի Դերնա քաղաքում ահաբեկիչների ճամբարներին։ Ինչպես հայտնում է «lenta.ru»-ն՝ «Reuters»–ին հղումով, Կահիրեում ենթադրում են, որ հենց այդտեղ են գտնվում զինյալները, որոնք պատասխանատու են նախօրեին ղպտի քրիստոնյաների դեմ ահաբեկչության համար։
Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս Սիսին հայտարարել է, որ հրամայել է հարվածել ահաբեկիչների ճամբարներին, և ահաբեկչությունը կպատժվի։
Հիշեցնենք՝ Եգիպտոսի Մինյա վարչական շրջանի ղպտի քրիստոնյաների ուղղությամբ մի խումբ զինված տղամարդիկ կրակ էին բացել, երբ նրանք Կահիրեի հարավում գտնվող վանք էին ուղևորվում։ Վերջին տվյալներով՝ զոհվել է 35 մարդ։

Египетские ВВС нанесли удары по лагерям террористов в Ливии
Египетские ВВС в пятницу, 26 мая, нанесли 6 ударов по лагерям террористов близ Дерны в Ливии, передает «Reuters»
В Каире полагают, что именно там находятся боевики, ответственные за теракт против христиан-коптов, совершенный в первой половине дня.
Президент Египта Абдель Фаттах аль-Сиси заявил в телеобращении, что он приказал нанести удары по лагерям террористов, и терроризм будет наказан.
Атака экстремистов произошла в провинции Минья. Вооруженные люди открыли огонь по автобусу с христианами-коптами, направлявшимися в монастырь Святого Самуила. После нападения боевики скрылись.