«Լրտեսների գործը». արտադատարանական մահապատիժներ Եվրոպայի խորհրդի անդամ Ադրբեջանում
Մայիսի 7-ին Ադրբեջանի մի շարք ուժային և իրավապահպան գերատեսչություններ համատեղ հայտարարեցին Տերտերի շրջանում «հայկական հետախուզության հետ համագործակցելու» մեղադրանքով մի խումբ զինվորականների և քաղաքացիականների ձերբակալման մասին, առանց հայտնելու դրանց թիվը, ինքնությունը։
razm.ino-ն գրում է, որ ոչ պաշտոնական աղբյուրներից հայտնի է դարձել վեց ձերբակալվածի ինքնությունն, ընդ որում ձերբակալվելուց հետո նրանցից հինգը մահացել են անհայտ հանգամանքներում։ Եվս մեկի ճակատագիրն անհայտ է:
Ակնհայտ է, որ 5 ձերբակալվածների մահը չի կարող պատահականություն ու համընկնում լինել։ Ըստ էության լրտեսության համար մեղադրվող այս անձանց հանդեպ արտադատարանական մահապատիժեր են իրականացվել։
2001 թվականին Եվրոպայի Խորհուրդ մտնելով՝ Ադրբեջանը ստորագրել և վավերացրել է «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների» մասին փաստաթղթի մաս կազմող «Արձանագրություն 13»փաստաթուղթը, որն արգելում է ցանկացած հանգամանքում մահապատժի կիրառումը (առավել ևս՝ արտադատարանական): Նշենք, որ մահապատիժը Ադրբեջանում արգելված էր նաև ավելի վաղ՝ ներպետական օրենքով:
«Մահացածների» մեջ կան ինչպես գործող, այնպես էլ վերջերս զորացրված զինվորականներ, ինչպես նաև քաղաքացիական անձինք։ Որոշ դեպքերում նրանց թաղել են՝ չթողնելով ընտանիքի անդամներին մասնակցել թաղմանը։Դեպք է եղել, երբ չեն թույլատրել մարմինը գերեզմանոցում թաղել, այլ ուղղակի լքված տարածքում փոսն են գցել։ Ճնշումների են ենթարկում նաև «լրտեսների» ընտանիքի անդամներին՝ ընդհուպ մինչև երեխային դպրոցից հեռացնել։
Դեռ մայիսի 9-ին ադրբեջանական հարթակներից մեկում լրտեսության համար մեղադրանքով ձերբակալված Իսգենդերով Էլվին Իլգար օղլուի (İsgəndərov Elvin İlqar oğlu) եղբայրը հայտնել էր, որ մայիսի 4-ի երեկոյան Էլվինին տուն է զանգահարել զորամասի հրամանատարը և ասել. «Արի, քեզ են հարցնում»: Դրանից հետո ոչ մի լուր չունեն եղբորից, որը 6 տարվա ծառայող է: Էլվինի ճակատագիրը առայժմ անհայտ է։
Ադրբեջանական Modern.az լրատվակայքը մայիսի 17-ին հայտնել էր, որ ձերբակալված և «անհայտ հանգամանքներում մահացած», 1983թ․ ծնված Հուսեյնով Մեհման Թելման օղլուին (Hüseynov Mehman Telman oğlu) հարազատները ցանկացել են թաղել Տերտերի շրջանի Ջեմիլլի գյուղի գերեզմանոցում, սակայն համագյուղացիները, չեն թողել, որ «դավաճանը» իրենց գյուղի գերեզմանոցում թաղվի: Արդյունքում նրան թաղել են գյուղի գերեզմանոցից դուրս՝ լքված տարածքում: Ավելի ուշ «Modern.az»-ն այդ մասին նյութը ջնջել է կայքից։
Նույն օրը, ադրբեջանական ընդդիմադիր Meydan.tv լրատվակայքն էլ հայտնել է, որ կրկին Ջեմիլլի գյուղ են բերել նաև Սեխավեթ Բիննեթովի (Səxavət Binnətov) դին: Կատարվածի առիթով ոչ մի պաշտոնական տեղեկություն չեն տվել: Գյուղացիներից մեկը հայտնել է, որ Հուսեյնովը և Բիննեթովը քաղաքացիականներ էին։
Մայիսի 18-ին նույն աղբյուրը հայտնել է, որ կրկին անհայտ հանգամանքներում մահացել է նաև ձերբակալված, նախկինում պայմանագրային զինծառայող, Տերտերի բնակիչ Էլչին Գուլիևը (Elçin Quliyev): Ըստ նրա հորեղբոր՝ մահվան հանգամանքները ընտանիքին չեն հայտնել:
Մայիսի 19-ին փաստաբան Նամիզադ Սաֆարովը հայտնել է, որ փոխգնդապետ Գաֆարով Սալեհ Շերիֆ օղլուին(Qafarov Saleh Şərif oğlu) մի քանի օր առաջ տնից տարել են, իսկ 4 օր անց ոստիկանները նրա դին բերել են գյուղ և «անհարգալից կերպով» թաղել: Ըստ փաստաբանի՝ Գաֆարովը Գաբալայի շրջանի բնակիչ էր, մասնակցել էր 2016 թ. ապրիլյան մարտական գործողություններին և զորացրվել էր 6 ամիս առաջ։ Նրա ընտանիքի անդամներին չեն թողել մասնակցել թաղմանը, իսկ չորրորդ դասարանցի երեխային էլ հեռացրել են դպրոցից:
Մայիսի 20-ին Meydan.tv-ն հայտնել է նաև, որ հարազատ գյուղում թաղել են ևս մեկ ձերբակալվածի՝ Նախիջևանի Օրդուբադի շրջանի Դարքենդ գյուղի բնակիչ, 1993թ ծնված լեյտենանտ Թեմկին Նազիմօղլուին(Təmkin Nizamioğlu, այլ տվյալներով՝ Հեյդարով Թեմկին Նիզամի օղլու)։ Դարքենդի գյուղապետարանից «Մեյդանին» հայտնել են, որ մահացածի սիրտը վատացել է, տարել են հիվանդանոց, որտեղ էլ մահացել է:
Լեյտենանտ Հեյդարով Թեմկին Նիզամի օղլու (Heydərov Təmkin Nizami oğlu)
Հայկական կողմը պաշտոնապես հերքել է իր համագործակցությունն Ադրբեջանում իբր լրտեսության համար ձերբակալված քաղաքացիների հետ։
Նշենք, որ Ադրբեջանում հազվադեպ չեն ձերբակալվածների ու կասկածյալների՝ «անհայտ հանգամանքներում մահանալու» դեպքերը: Օրինակ՝ ս.թ. ապրիլին «ինքնասպանություն է գործել» ադրբեջանցի ընդդիմադիր ակտիվիստ, բլոգեր Մեհման Գալանդարովը:
Նույն կերպ սպանվել են նաև ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված ՀՀ խաղաղ բնակիչներ։ 2010 թ. նոյեմբերի 4-ին ադրբեջանական կողմը Հայաստանին է հանձնել շփոթմամբ Ադրբեջանի սահմանը հատած հովիվ՝ ՀՀ քաղաքացի Մանվել Սարիբեկյանի քայքայված մարմինը՝ կտտանքների հետքերով։
2014 թ. օգոստոսին էլ սպանվեց Չինարի գյուղի բնակիչ՝ ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված Կարեն Պետրոսյանը։
Այսպիսով Ադրբեջանում ձերբակալվածների հետ արտադատարանական հաշվեհարդարները նորություն չեն: Այնուամենայնիվ «լրտեսների գործով» կասկածյալների մահերի քանակն աննախադեպ է և կասկած չի թողնում առ այն, որ հրահանգ կա այդ մարդկանց ոչնչացնելու:
Ինչն էլ նշանակում է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն խախտում է ԵԽ հանդեպ՝ մահապատիժ չիրականացնելու իր պարտավորությունները, այլև ուղղակիորեն զրկում է իր քաղաքացիներին արդար դատաքննության իրավունքից:
2001 թվականին Եվրոպայի Խորհուրդ մտնելով՝ Ադրբեջանը ստորագրել և վավերացրել է «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների» մասին փաստաթղթի մաս կազմող «Արձանագրություն 13» փաստաթուղթը, որն արգելում է ցանկացած հանգամանքում մահապատժի կիրառումը (առավել ևս՝ արտադատարանական): Նշենք, որ մահապատիժը Ադրբեջանում արգելված էր նաև ավելի վաղ՝ ներպետական օրենքով:
«Մահացածների» մեջ կան ինչպես գործող, այնպես էլ վերջերս զորացրված զինվորականներ, ինչպես նաև քաղաքացիական անձինք։ Որոշ դեպքերում նրանց թաղել են՝ չթողնելով ընտանիքի անդամներին մասնակցել թաղմանը։ Դեպք է եղել, երբ չեն թույլատրել մարմինը գերեզմանոցում թաղել, այլ ուղղակի լքված տարածքում փոսն են գցել։ Ճնշումների են ենթարկում նաև «լրտեսների» ընտանիքի անդամներին՝ ընդհուպ մինչև երեխային դպրոցից հեռացնել։
Փոխգնդապետ Գաֆարով Սալեհ Շերիֆ օղլու (Qafarov Saleh Şərif oğlu)

7 мая ряд силовых и правоохранительных ведомств Азербайджана выступил с совместным заявлением о задержании по обвинению в «сотрудничестве с армянской разведкой» группы военнослужащих и гражданских лиц в Тертерском районе страны. При этом количество задержанных и их имена названы не были, сообщает «Razm.info».
Позднее из неофициальных источников стали известны личности 6 задержанных, при том пятеро из них после задержания «скончались при невыясненных обстоятельствах». О судьбе еще одного задержанного ничего не известно.
Очевидно, что смерть пятерых задержанных не может быть случайностью или совпадением. Фактически, обвиняемые стали жертвами внесудебной казни.
Напомним, что Азербайджан, войдя в состав Совета Европы в 2001 году, подписал и ратифицировал «Протокол №13», являющийся частью «Конвенции о защите прав человека и основных свобод». Этот документ запрещает применение смертной казни при любых условиях (тем более без судебного разбирательства). Отметим, что смертная казнь была запрещена в Азербайджане еще раньше, внутригосударственным законом.
Среди «скончавшихся» есть как действующие военнослужащие, так и те, кто недавно оставил службу, а также гражданские. В некоторых случаях родственников не допустили на похороны. Также зафиксирован случай, когда тело не разрешили похоронить на кладбище, оно зарыто на заброшенном участке, в простой яме. Также под давление попали члены семей «шпионов», известен случай отчисления ребёнка из школы.
Еще 9-го мая брат обвиняемого в шпионаже Искандерова Элвина Илгар оглу заявил, 4-го мая Элвину домой позвонил его командир и сказал: «Приходи [в в/ч], тебя спрашивают». После этого у семьи нет никаких новостей от военнослужащего с 6-летним стажем. Его судьба на данный момент неизвестна.
Азербайджанский новостной сайт «Modern.az» 17-го мая сообщил, что родственники задержанного и «скончавшегося при невыясненных обстоятельствах» Гусейнова Мехмана Тельман оглу, 1983 г/р, изъявили желание похоронить его на кладбище села Джемелли, Тертерского района, однако односельчане не позволили похоронить там «предателя». В итоге он был похоронен вне территории сельского кладбища, на заброшенном участке. Позднее статья об этом случае исчезла с сайта «Modern.az».
В тот же день азербайджанский оппозиционный новостной сайт «Meydan.tv» сообщил, что в тоже село Джемилли привезли тело Сехавета Биннетова. По этому случаю никакой официальной реакции не последовало. Один из сельчан заявил, что Гусейнов и Биннетов были гражданскими.
18 мая тот же источник сообщил, что снова при невыясненных обстоятельствах скончался ранее задержанный, бывший военнослужащий контрактной службы, житель Тертерского района Гулиев Эльчин. По словам его дяди, семье неизвестны обстоятельства его смерти.
19 мая адвокат Намизад Сафаров сообщил, что подполковника Гафарова Салеха Шариф оглу несколько дней назад забрали из дома, а затем, через 4 дня, его тело привезли в село, где «неуважительно похоронили». Согласно информации адвоката, Гафаров был жителем Габалинского района, принимал участие в боевых действиях в апреле 2016 года и оставил службу 6 месяцев назад. Членам его семьи не разрешили принять участие в похоронах, а его ребенка, ученика 4-го класса, выгнали из школы.
20-го мая «Meydan.tv» сообщил, что в родном селе похоронен еще один задержанный, житель села Даркенд Ордубадского района Нахиджевана, лейтенант Темкин Низамиоглу (по другим данным – Гейдаров Темкин Низами оглу), 1993 года рождения. В сельской администрации Даркенда «Meydan.tv» сообщили, что у скончавшегося «стало плохо с сердцем», после чего его отвезли в больницу, где он скончался.
Армянская сторона официально отрицает свое сотрудничество с задержанными в Азербайджане за якобы шпионаж гражданами.
Отметим, что в Азербайджане «смерть задержанных при невыясненных обстоятельствах» – не редкость. В апреле этого года, например, в тюрьме «совершил самоубийство» азербайджанский оппозиционный активист, блогер Мехман Галандаров.
Таким же образом были убиты находившиеся в азербайджанском плену мирные жители Армении. 4 ноября 2010 года азербайджанская сторона передала Армении тело гражданина Армении Манвела Сарибекяна. Сарибекян был пастухом и пересек границу Азербайджана по случайности, на его теле были обнаружены следы пыток.
В августе 2014 года был убит житель села Чинари Карен Петросян, попавший в азербайджанский плен.
Таким образом внесудебные расправы над задержанными – для Азербайджана не новинка. Но количество смертей по «делу шпионов» беспрецедентно и не оставляет сомнений в том, что был приказ на устранение этих людей.
Это означает, что Азербайджан не только нарушает взятые перед Советом Европы обязательства не применять смертную казнь, но и просто лишает своих же граждан права на справедливое судопроизводство.
«Дело шпионов»: внесудебные казни в Азербайджане