Իսկ ումի՞ց է պակաս Արա Բաբլոյանը
ԱԺ վերջին ընտրությունները նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ ամենաապաքաղաքականն էին, ամենակեղծվածը, ամենաթանկարժեքը («ռեյտինգային» մի շարք թեկնածուների ծախսած գումարների ծավալների առումով) և ամենաընտրակաշառքայինը:
Ձևավորվեց մի խորհրդարան, որի հիմքում առավելապես փողն է ու ընտրակեղծիքը:
Ի դեպ, առաջին անգամ ենք հանդիպում նաև մի խորհրդարանի, որի կազմում չկա գոնե ֆորմալ առումով իշխանափոխության հայտ ներկայացնող ուժ. «պետպատվերով» ընդդիմությանն այլ դեր է հատկացվել, և «Ելք»-ն այն կատարում է պարտաճանաչ հաճախորդի պես:
Բնական է, որ այս պայմաններում չորրորդական է դառնում այն հարցը, թե ով կղեկավարի խորհրդարանը, ովքեր կլինեն նրա տեղակալները, կամ ովքեր կգլխավորեն այս կամ այն հանձնաժողովները:
Արդեն որոշվել է, որ խորհրդարանի խոսնակը կլինի Արա Բաբլոյանը: Քաղաքական առումով անդեմ, «անլեզու» և գորշ այս մարդը ցույց կտա, թե ինչպիսի ներկայացուցչական մարմին ունենք մենք:
Մյուս պաշտոն ստացածները Բաբլոյանից առանձնապես չեն տարբերվում այն առումով, որ ոչինչ չեն որոշում: Ընդամենը տեղի է ունեցել ներքին մրցույթ, ու Բ26-ին առավել դուր եկածները ստացել են պետբյուջեի հաշվին սպասարկող մեքենա, մի քիչ ավելի բարձր աշխատավարձ, սպասարկող անձնակազմ ու դրսում շրջագայելու ավելի մեծ հնարավորություն ունենալու «դաբրո»:
Եթե որոշվեր, որ, ասենք, «Կալիգուլայի ձին» կամ որևէ պաշտոնյայի թանկարժեք ավտոմեքենան է ստանձնելու ԱԺ-ի այս կամ այն պաշտոնը, ապա հենց այդպես էլ կլիներ: Սա՛ է ներկայիս քաղաքական իրավիճակի առանձնահատկությունը:

А кого хуже Ара Баблоян?
Последние выборы Национального собрания РА были самыми аполитичными, сфальсифицированными, дорогостоящими (в плане потраченных «рейтинговыми» кандидатами сумм) и массовыми в плане избирательных подкупов в истории новонезависимой Армении.
Сформирован парламент, в основе которого заложены преимущественно деньги и фальсификации.
Кстати, впервые образовался парламент, в составе которого нет хотя бы одной формально подающей заявку на смену власти силы: оппозиции по «госзаказу» отведена иная роль, и альянс «Выход» исполняет ее подобно добросовестному клиенту.
Естественно, что в этих условиях третьестепенным становится вопрос о том, кто возглавит парламент, кто будут его заместителями или кто встанет во главе той или иной комиссии.
Уже решено, что спикером НС будет Ара Баблоян. Безликая, «немая» и серая в политическом плане данная фигура покажет, каким представительским органом мы обладаем.
Остальные получившие посты ничем особенным от Баблояна не отличаются – они тоже не принимают никаких решений. Всего лишь имел место внутренний отбор, и наиболее понравившиеся президентскому дворцу получили обслуживаемые за счет госбюджета автомобили, более высокую зарплату, личный персонал и «добро» на обладание широкой возможностью путешествовать по миру.
Если бы было решено, что тот или иной пост в НС должен занять «конь Калигулы» или другой дорогостоящий автомобиль одного из чиновников, то именно так бы и случилось. Такова характерная особенность нынешней политической ситуации.