Ադրբեջանական զինուժի սադրանքի արդյունքում պաշտպանության բանակը մարդկային կորուստ չի ունեցել
Մայիսի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 55 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1200 կրակոց: Բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը շփման գծի տարբեր հատվածներում կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (3 արկ) և հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (9 արկ): Իսկ ՊԲ արևելյան ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է «ՍՊԱՅԿ» տիպի կառավարվող հրթիռ, ինչի արդյունքում մասնակի վնասվել է մեկ ռազմական տեխնիկա: Ադրբեջանական զինուժի սադրանքի արդյունքում պաշտպանության բանակը մարդկային կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Армия обороны подавила наступательную активность ВС Азербайджана (инфографика)
Накануне и в ночь на 16 мая на арцахско-азербайджанской линии соприкосновения войск противник нарушил режим прекращения огня около 55 раз, сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах.
Из стрелкового оружия различного калибра азербайджанские ВС произвели по армянским позициям более 1200 выстрелов.
Помимо стрелкового оружия, на различных участках линии соприкосновения противник применил также миномет калибра 60 мм (3 снаряда) и станковый противотанковый гранатомет (9 снарядов). На восточном направлении азербайджанские ВС применили управляемую ракету «Spike». В результате предпринятой провокации частично пострадала 1 единица военной техники Армии обороны. Человеческих потерь с армянской стороны нет.
Для подавления наступательной активности ВС Азербайджана передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям, продолжив уверенное выполнение поставленной перед ними боевой задачи.