ՄԱԿ ԱԽ-ն արտահերթ նիստում կքննարկի ԿԺԴՀ-ի նոր հրթիռային փորձարկումը
Մայիսի 16-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդն արտահերթ նիստ կգումարի՝ կիրակի ԿԺԴՀ-ի կողմից իրականացված հրթիռային նոր փորձարկումը քննարկելու համար։ Այս մասին հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ը, Ճապոնիան ու Հարավային Կորեան են պահանջել անհապաղ քննարկումներ սկսել։
Հրթիռն անցել է ոչ սովորական, բարձր բալիստիկ հետագծով, ինչը ենթադրել է տալիս, որ խոսքը հեղուկ վառելիքով նոր երկաստիճան հրթիռի մասին է, որը կարող է հաղթահարել 4500 կմ։
Իր հերթին Հարավային Կորեան այսօր հայտարարել է, որ նախագահ Մուն Չժե Ինը հատուկ հանձնակատարներ կուղարկի տարբեր տարածաշրջաններ՝ ԿԺԴՀ-ի վերջին ագրեսիվ հրթիռային փորձարկումների համապատկերիին Սեուլի գլոբալ կապերն ամրապնդելու նպատակով։

Совбез ООН проведет экстренное совещание в связи с запуском ракеты КНДР
Совет безопасности ООН проведет экстренное совещание в связи с ракетным запуском, произведенным КНДР. Об этом сообщает «Reuters».
Встреча представителей стран намечена на вторник, 16 мая. Как уточняет ТАСС со ссылкой на источник, с запросом о проведении собрания обратились делегации США и Японии.
Запуск очередной ракеты Пхеньян провел утром в субботу. В правительстве Японии сообщили, что полет ракеты продолжался порядка 30 минут, а его дальность составила около 800 км.