Ադրբեջանական զինուժը Թափկարակոյունլու-Թալիշ ուղղությամբ կատարել է զրահատեխնիկայի՝ շուրջ 10 տանկի տեղաշարժ
Մայիսի 10-ին և լույս 11-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 65 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 1700 կրակոց: Ադրբեջանական զինուժը Մարտակերտի պաշտպանական ուղղությամբ կիրառել է նաև 82–միլիմետրանոց ականանետեր (4 արկ) և Դ-44 տիպի հրանոթներ (8 արկ):
Բացի հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերից՝ մայիսի 10-ին՝ ժամը 13:30-ի սահմաններում, Թափկարակոյունլու-Թալիշ ուղղությամբ կատարել է զրահատեխնիկայի (շուրջ 10 տանկ) տեղաշարժ: Ժամը 14:55-ին դիտարկված տանկերը վերադարձել են իրենց ելման շրջաններ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շփման գծի ողջ երկայնքով իրականացրել աչալուրջ մարտական հերթապահություն:

ВС Азербайджана произвели перемещение бронетехники (инфографика)
Накануне и в ночь на 11 мая на арцахско-азербайджанской линии соприкосновения войск противник нарушил режим прекращения огня более 65 раз, произведя по армянским позициям из стрелкового оружия различного калибра около 1700 выстрелов, сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах.
На мартакертском направлении ВС Азербайджана применили также миномет калибра 82 мм (4 снаряда) и пушки Д-44 (8 снарядов).
Помимо случаев нарушения режима прекращения огня, 10 мая около 13:30 в направлении Тапкаракоюнлу-Талыш противник произвел перемещение бронетехники (около 10 танков). В 14:55 указанные танки вернулись на исходные позиции.
Для подавления активности ВС Азербайджана передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям, продолжив бдительное несение боевого дежурства по всей протяженности линии соприкосновения.