ԱՄՆ Կոնգրեսում կոչ են արել ուժեղացնել վերահսկողությունը ՌԴ դիվանագետների նկատմամբ
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն ամերիկյան հետախուզությանը պարտավորեցրել է մինչև սեպտեմբերի 30–ն ուժեղացնել վերահսկողությունը ռուսաստանցի դիվանագետների տեղաշարժերի նկատմամբ։ Այս մասին հայտնում է ТАСС–ը։
Նշվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը, ՀԴԲ տնօրենը և ազգային հետախուզության ղեկավարը պետք է «նախնական ծանուցման պարտադիր ռեժիմ սահմանեն», որը տարածվելու է ԱՄՆ–ում հավատարմագրված բոլոր ռուսաստանցի դիվանագետների և հյուպատոսական աշխատակազմի տեղաշարժերի վրա։
Բացի այդ, Պետդեպի ղեկավարը, ՀԴԲ տնօրենը և ազգային հետախուզության ղեկավարը պետք է հետևեն խախտումներին ու «միջոցներ ձեռնարկեն»։

В Конгрессе США призвали усилить контроль над дипломатами из России
Палата представителей Конгресса США обязала американскую разведку в период с настоящего времени по 30 сентября усилить контроль над передвижениями российских дипломатов, передает ТАСС.
Согласно тексту закона, госсекретарь США, директор ФБР и глава национальной разведки должны «ввести обязательный режим предварительного уведомления», распространяющийся на перемещения всех аккредитованных в США российских дипломатов и консульского персонала.
Кроме того, глава Госдепа, а также главы ФБР и разведсообщества будут «предпринимать меры», направленные на соблюдение дипломатами из России новых правил, и вести учет нарушений.