Ֆրանսիայում տեղի է ունեցել նախագահի թեկնածուների հեռուստաբանավեճը․ Լե Պենը պարտվել է (տեսանյութ)
Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուներ 39-ամյա Էմանուել Մակրոնը և 48-ամյա Մարին Լե Պենը հեռուստաբանավեճի են մասնակցել։
Ֆրանսիացի հեռուստադիտողները նախընտրական դեբատներում հաղթանակը շնորհել են «Առաջ» շարժման հիմնադիր Էմանուել Մակրոնին։ Այս մասին է վկայում BFMTV հեռուստաալիքի պատվերով «Elabe» հետազոտական ինստիտուտի կողմից անցկացված հարցումը։ Մակրոնին նախապատվություն է տվել հեռուստադիտողների 63 տոկոսը, իսկ Լե Պենին՝ 34 տոկոսը։ 3 տոկոսն էլ դժվարացել է պատասխանել։
Մակրոնը 64 տոկոսով հաղթել է նաև «Figaro»-ի անցկացրած հարցման արդյունքներով։ 36 տոկոսը կողմ է արտահայտվել Լե Պենին։
Ինչպես փոխանցում է «Reuters» գործակալությունը, հեռուստաբանավեճը տևել է 160 րոպե, որի ընթացքում Մակրոնն ու Լե Պենը կտրուկ մեղադրանքներ են հնչեցրել միմյանց հասցեին։
Օրինակ՝ եվրոյի հարցում Լե Պենի դիրքորոշման պատճառով Մակրոնը նրան անվանել է «վախի գերագույն քրմուհի»։
«Եվրոն բանկիրների արժույթ է, այլ ոչ թե ժողովրդի»,-հակադարձել է Լե Պենը և պնդել, որ անհրաժեշտ է Ֆրանսիան վերադարձնել ազգային արժույթի՝ ֆրանկի։ Իսկ Մակրոնը համոզված է, որ եվրոյից հրաժարվելը Ֆրանսիային կհանգեցնի ճակատագրական հետևանքների։
Մարին Լե Պենը Մակրոնին անվանել է էլիտայի թեկնածու, ով ոչ մի բարեփոխում չի առաջարկում։ Մակրոնն էլ իր մրցակցին մեղադրել է «ստի ռազմավարության» գործածման մեջ, ով շատ խոսում է, քիչ անում։
Մակրոնը նաև ընդգծել է, որ Լե Պենը հակասեմական և քսենոֆոբիական հայացքներով հայտնի հոր իրական ժառանգն է։
Մարին Լե Պենը հայտարարել է, որ կողմ է Ռուսաստանի հետ լայն կապերին և դեմ՝ նոր սառը պատերազմին։
«Մենք Ռուսաստանի հետ սառը պատերազմ վարելու որևէ պատճառ չունենք։ Կան բոլոր պատճառները նրա հետ դիվանագիտական, առևտրային, ռազմավարական հարաբերություններ կառուցելու համար, քանի որ դա մեծ երկիր է»,-ասել է Լե Պենը։

Макрон выиграл теледебаты с Ле Пен (видео)
Кандидат в президенты Франции от движения «Вперед!» Эммануэль Макрон показал себя увереннее на теледебатах, чем его оппонентка от партии «Национальный фронт» Марин Ле Пен. Об этом свидетельствуют данные опроса, опубликованные радиостанцией BFM TV.
Отмечается, что Макрону предпочтение отдали 63% телезрителей, в то время как Ле Пен – 34%. По результатам опроса 3% затруднились ответить на вопрос. В исследовании приняли участие 1314 человек, отобранных на основе выборки.
Во время дебатов Ле Пен и Макрон обменялись взаимными упреками.
Ле Пен, в частности, заявила, что соглашение о свободной торговле между Евросоюзом и Канадой (СЕТА), которое поддерживает Макрон, невыгодно Франции. «Вы действуете в пользу СЕТА», – сказала она во время дебатов Макрону, упрекнув его в поддержке этого документа. По мнению Ле Пен, «национальные законы должны превалировать над европейскими директивами».
«Очень важно, чтобы Франция была защищена от недобросовестной конкуренции, в социальном и валютном демпинге», – подчеркнула Ле Пен. Она добавила, что Евросоюз должен «уступить дорогу альянсу суверенных государств».
В свою очередь Эммануэль Макрон назвал свою соперницу «верховной жрицей страха» из-за ее позиции по евро, подчеркнув, что отказ от евро будет «фатальным» решением для Франции.