Ջավախքի մանկավարժներն ահազանգում են՝ այլևս անհնար է
Տարիներ շարունակ Ջավախքի հայկական դպրոցները հայոց լեզվի և գրականության դասագրքեր չեն ստացել: Մանկավարժները ահազանգում են՝ այլևս անհնար է առանց դասագրքի դաս անցկացնել և արդյունք ակնկալել աշակերտից: Այս մասին կարդում ենք Վրաստանի Հայ համայնքի կայքում։
Վերջին անգամ Վրաստանի հայկական դպրոցները հայոց լեզվի և գրականության դասագրքեր ստացան 2015 թվականի դեկտեմբերին, որոնք, ինչպես ավելի ուշ պարզվեց, չէին համապատասխանում ուսումնական ծրագրին, այդ իսկ պատճառով չբաժանվեցին աշակերտներին: Ջավախքի հայկական դպրոցների աշակերտները վերջին անգամ նոր դասագիրք են ստացել դեռևս 2012 թվականին:
Հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչները ահազանգում են և ցավով նշում, որ տարեց-տարի վիճակն էլ ավելի է սրվում:
«Մենք նախկին գրքերով ենք դասավանդում, քերականությունն առանձին, գրականությունն առանձին, այնինչ օրենքով մի գիրք պետք է լինի: Ստիպված երկու գիրք ենք անցնում մեր ժամանակը չի բավականացնում, ուզած-չուզած որոշ մասը չենք սերտում: Պատկերացնում եք մեր ունեցած գրքերն, այն գրքերն են որոնք փորձարկվել են, բայց չեն անցել Հայաստանում: Ես տեսել եմ իրենց այսօրվա դասագրքերը, մերից շատ-շատ են տարբերվում: Մեր աշակերտները այս դասագրքերով չեն կարող Հայաստան բարձրագույն որևէ հաստատություն ընդունվել: Ջավախքից գնացած աշակերտը հայագիտական ֆակուլտետ ընտրելիս փաստի առաջ է կանգնում, քննություն չի կարող հանձնել, որովհետև այս գրքերը չեն համապատասխանում իրենց քննական պահանջներին», -ասել է հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչը, չցանկանալով նշել անուն ազգանունը:
Մանկավաժների խոսքերով՝ դպրոցական կրթությունը Ջավախքում նահանջ է ապրում, որն ամենակարևորն է անձի ձևավորման գործում, պատճառ դասագրքերի մաշվածությունն է կամ պարզապես բացակայությունը:
«Այս տեմպերով ու՞ր ենք հասնելու, արդյունք չկա, կրթությունը նահանջ է ապրում: Վրաստանն ընդհանուր հայտարարի չի եկել և չգիտենք, երբ կլինի իրենց կողմից հրատարակված գրքերը: Ես խոսում եմ իմ ցավի մասին, որը ես եմ զգում: Խրթին թարգմանությամբ դասագրքերով սերունդ ենք կրթում, այսպես չի կարելի: Իսկ Հայաստանում փակում են ավագ դպրոցները և մեզ ուղարկում մնացած գրքերը, սա ինձ համար ավելի վիրավորական է: Հասկանում եք, ես տարիների փորձ ունեմ և գիտեմ՝ ինչ եմ տալու աշակերտին, բայց գիտեք՝ ես ինչի միջով եմ անցնում մինչև աշակերտին եմ հասցնում դասի թեման», -նշել է մեկ այլ մանկավարժ:
Վրաստանի հայկական դպրոցները հայոց լեզվի և գրականության հետ կապված դասագրքերը հայկական ծրագրերով են սովորում, որոնք հենց Հայաստանից են ստանում: Մնացածը Վրաստանն ինքն էլ վերանայում կրթական բովանդակությունը: 6 տարի է Վրաստանի Հայկական դպրոցների աշակերտների սեղանին են խրթին և շատ հաճախ անհասկանալի թարգմանությամբ դասագրքեր, որը բնականաբար բացասաբար է ազդում աշակերտի կրթության վրա:

Педагоги Джавахка бьют тревогу: так продолжаться больше не может
В течение многих лет армянские школы Джавахка не получают учебники по армянскому языку и литературе. Педагоги бьют тревогу, поскольку уже невозможно продолжать проводить занятия без учебников и ожидать результатов от учеников. Об том пишет сайт армянской общины Грузии.
В последний раз армянские школы получили учебники по армянскому языку и литературе в декабре 2015 года, которые, как впоследствии выяснилось, не соответствуют учебной программе и именно по этой причине не были розданы учащимся. Учащиеся армянских школ в Джавахети в последний раз получали новые учебники аж в 2012 году.
Преподаватели по армянскому языку и литературе сильно обеспокоены и с болью отмечают, что с каждым годом ситуация обостряется все больше и больше.
«Мы преподаем по старым учебникам, грамматику отдельно, литературу отдельно, но по закону это должен быть один учебник. Мы вынуждены учить по двум учебникам, но поскольку во времени не укладываемся, то вынуждены пропускать некоторую часть. Вы представляете, учебники, которые у нас имеются, проверялись, но не прошли проверку в Армении. Я видел по каким учебникам там сейчас занимаются, они очень отличаются от тех, что имеются у нас. Наши ученики, обучающиеся по нашим учебникам, не могут поступить ни в какое высшее учебное заведение в Армении. Выпускники армянских школ Джавахка при выборе факультета армяноведения неизбежно сталкиваются с проблемой, они не могут сдать экзамены, поскольку наши учебники не соответствуют их экзаменационным требованиям», – сказал педагог по армянскому языку и литературе, не захотевший представиться.
По словам педагогов, школьное образование в Джавахети находится в стадии застоя, что является самым важным фактором в формировании личности, причиной тому являются потрепанные книги или их полное отсутствие.
«Такими темпами мы никуда не дойдем, нет результата, образование пребывает в застое. Грузия так и не пришла к единому согласию и не знаем, когда будут книги, изданные ими. Я говорю о своей боли, что я испытываю. Мы обучаем поколение по учебникам со сложным переводом, так нельзя. А в Армении закрывают старшие школы и нам отправляют оставшиеся учебники, для меня это является оскорблением. Вы понимаете, у меня многолетний опыт работы и знаю какие знания передаю ученикам. Но вы не знаете через что я прохожу, пока доношу до учащихся тему урока», – отметил другой педагог.
Армянские школы в Грузии по армянской программе проводят уроки по учебникам по армянскому языку и литературе, эти учебники получают непосредственно с Армении. Остальное Грузия сама потом пересматривает образовательное содержание. Уже 6 лет на партах учащихся армянских школ Грузии лежат учебники со сложным и, зачастую, непонятным переводом. Это, естественно, отрицательно сказывается на образовании ученика.