Սիրիական ընդդիմությունը համաձայնել է մասնակցել Աստանայի բանակցություններին
Սիրիայի զինված ընդդիմությունը Ռուսաստանից սիրիական խնդրով Աստանայում կայանալիք բանակցություններին մասնակցելու հրավեր է ստացել։
Հանդիպումը Ղազախստանի մայրաքաղաքում կկայանա մայիսի 3–4–ին։
Զինված խմբավորումների պատվիրակության անդամ Ֆաթեհ Հասսունի խոսքով՝ ընդդիմության ներկայացուցիչները կարծում են, որ ՌԴ առաջարկը կարելի է դիտարկել որպես երկրի վրա իրադրությունը բարելավելու միջոց։ Հասսունը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանն այդ գործընթացի երաշխավոր կդառնա, այլ ոչ թե կողմ։
«Ռուսաստանի և Սիրիայի ժողովուրդները կապված են ուժեղ կապով Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ձևավորման սկզբից ի վեր։ Եվ Ռուսաստանի ընտրությունը՝ աջակցելու ռեժիմին, ճիշտ չէ. մենք հույս ունենք՝ Ռուսաստանը կշտկի դա մոտ ժամանակներս»,–ասել է պատվիրակության ղեկավարը։

Сирийская оппозиция согласилась на участие в переговорах в Астане
Ни одна из группировок сирийской вооружённой оппозиции не стала отказываться от участия в переговорах по Сирии в Астане. Встреча в столице Казахстана намечена на 3–4 мая, передает «Life».
Как заявил член делегации вооружённых группировок Фатех Хассун, приглашение на мероприятие было получено от российской делегации. По его словам, представители вооружённых группировок смотрят на новое предложение России «как на что-то, что может улучшить обстановку на земле». Хассун выразил надежду, что Россия выступит гарантом процесса, а не стороной.
«Народы России и Сирии имеют сильную связь с начала формирования Сирийской Арабской Республики. И выбор России поддерживать режим – это неверный выбор, и мы надеемся, что Россия исправит это в ближайшее время», – сказал представитель делегации.
Напомним, в предыдущих переговорах, которые прошли 14–15 марта, участвовали делегации стран-гарантов режима прекращения боевых действий: России, Турции и Ирана. На встрече также присутствовали представители США, Иордании, Правительства Сирии и ООН.