ԱՄՆ Կոլորադո նահանգում ապրիլի 26-ը հռչակվեց Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր
ԱՄՆ Կոլորադո նահանգի Գլխավոր վեհաժողովը զույգ պալատների՝ Սենատի և Ներկայացուցիչների տան անդամների միաձայն քվեարկությամբ չորեքշաբթի օրը ընդունել է թիվ 17-042 համատեղ բանաձևը, որով այս և հետագա տարիների ապրիլի 26-ը հռչակում է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր Կոլորադոյում։ Այս մասին հայտնում է Ազատությունը։
Բանաձևում, որի տեքստը հրապարակված է Կոլորադոյի օրենսդիր մարմնի պաշտոնական կայքէջում, ասված է, որ այս տարի «Հայոց ցեղասպանության՝ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության 102-րդ տարելիցն է»։
«1915-23 թվականներին թուրքական Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված վայրագ ցեղասպանության զոհ դարձան հայկական ծագում ունեցող մեկևկես միլիոն տղամարդիկ, կանայք և երեխաներ»,-ընդգծում են Կոլորադոյի օրենսդիրները բանաձևում։
«Հայ ժողովրդի կոտորածին հաջորդեց աշխարհի հնագույն բազմաթիվ եկեղեցիների, տաճարների, խաչքարերի, ինչպես նաև դպրոցների, գրադարանների, արվեստի գանձերի և մշակութային կոթողների ոչնչացումը, որը շարունակվում է մինչ օրս՝ որպես ավելի քան 3 հազար տարվա պատմություն ունեցող մի վեհ քաղաքակրթության բոլոր հետքերը ջնջելու փորձ»,-ասված է բանաձևում։
«Մենք մեր աջակցությունն ենք հայտնում Հայաստան երկրի՝ հայ ժողովրդի հայրենիքի և նրա հարևանների միջև կառուցողական ու մնայուն հարաբերությունների հաստատմանն ուղղված ջանքերին, հիմնված Հայոց ցեղասպանության փաստերի և շարունակվող հետևանքների ճանաչման և մարդկության դեմ այդ հանցագործության ազնիվ, արդարացի և համընդգրկուն միջազգային լուծման վրա»,-հայտարարում են Կոլորադո նահանգի օրենսդիրները ընդունված բանաձևում։
Կոլորադոն առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 1981 թվականին` նահանգապետի հայտարարությամբ, իսկ 2002-ից սկսած այդ նահանգի օրենսդիր մարմինը ամեն տարի Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևեր է ընդունում: 2015 թվականին Կոլորադոն դարձավ ամերիկյան առաջին նահանգը, որի նահանգապետարանի տարածքում խաչքար տեղադրվեց ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:

В американском штате Колорадо 26 апреля провозглашено Днем памяти Геноцида армян
Члены обеих палат Генеральной ассамблеи американского штата Колорадо – Палаты представителей и Сената – в среду в результате единогласного голосования приняли совместную резолюцию 17-042, в которой 26 апреля провозглашается днем памяти Геноцида армян в Колорадо, передает радио «Азатутюн».
В резолюции, текст которой опубликован на официальном сайте законодательного органа Колорадо, говорится, что в этом году «отмечается 102-я годовщина Геноцида армян, первого геноцида 20-го века».
«В 1915-1923 гг. жертвами зверского геноцида, осуществленного Османской империей, стали 1,5 миллиона мужчин, женщин и детей армянского происхождения», – подчеркивают в резолюции законодатели штата Колорадо.
«За резней армянского народа последовало уничтожение многочисленных церквей, храмов, хачкаров, а также школ, библиотек, предметов искусства и культурных памятников, которое продолжается до сих пор как попытка стереть с лица земли следы целой цивилизации, имеющей более чем 3-тысячелетнюю историю», – говорится в резолюции.
«Мы выражаем поддержку усилиям, направленным на установление конструктивных и долгосрочных отношений между Арменией, родиной армянского народа, и соседними с ней странами на основе признания факта Геноцида армян и его продолжающихся последствий и честного, справедливого и всеобъемлющего международного осуждения этого преступления против человечности», – говорится в резолюции.
Штат Колорадо впервые признал Геноцид армян в 1981 году заявлением губернатора, а начиная с 2002 года, законодательный орган этого штата каждый год принимает резолюцию о Геноциде армян. В 2015 году Колорадо стал первым штатом США, который на территории администрации губернатора поставил хачкар в память о жертвах Геноцида армян.
При этом, как сообщил радио «Азатутюн» представитель Комитета «Ай дат» Западного побережья США Симон Магакян, этот хачкар представляет собой копию одного из 2 тысяч хачкаров, которые были уничтожены азербайджанцами в Джуге в 2005 году.