Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին հայտարարել է, որ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում աջակցելու է «Առաջ» շարժման առաջնորդ Էմանուել Մակրոնին։
«Կարծում եմ՝ Մարին Լե Պենի ընտրվելը և նրա նախագծի կյանքի կոչումը լուրջ հետևանքներ կառաջացնի մեր երկրի և ֆրանսիացիների համար»,–«Ինտերֆաքսի» փոխանցմամբ՝ նշել է Սարկոզին։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի գործող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն էր հայտարարել, որ քվեարկելու է Մակրոնի օգտին։
Հիշեցնենք՝ Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների 2–րդ փուլը նշանակված է մայիսի 7–ին. մասնակցելու են Էմանուել Մակրոնն ու Մարին Լե Պենը։
Սարկոզին կաջակցի Մակրոնին

Саркози заявил о поддержке Макрона во втором туре президентских выборов
Бывший президент Франции Николя Саркози заявил, что проголосует за кандидата от движения «Вперед» Эммануэля Макрона во втором туре выборов главы государства, передает «Интерфакс».
«Я проголосую во втором туре президентских выборов за Эммануэля Макрона, – сказал Саркози. – Я считаю, что избрание Марин Ле Пен и реализация ее проекта привела бы к очень серьезным последствиям для нашей страны и для французов».
Ранее действующий президент Франции Франсуа Олланд также заявил о намерении проголосовать за Макрона во втором туре выборов главы государства.
Второй тур состоится 7 мая. В нем примут участие Ле Пен и Макрон.