Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «Reuters»–ի հետ զրույցում հայտարարել է, որՍիրիայի հակամարտությունն անհնար է լուծել, քանի դեռ այդ երկրի առաջնորդը Բաշար Ասադն է։
«Ասադը Սիրիայում պոտենցիալ կարգավորման լուծում չէ։ Սիրիան պետք է ազատվի Ասադից, որպեսզի լուծում ի հայտ գա»,–ասել է Էրդողանը։
Թուրք նախագահի խոսքով՝ «Ասադը գրոհել է իր ժողովրդին տանկերով, հրանոթներով, տակառանման ռումբերով, քիմիական զենքով ու կործանիչներով»։
«Ի՞նչ եք կարծում՝ նա կարո՞ղ է դառնալ խնդրի լուծման միջոց»,–հավելել է թուրք նախագահը։
Էրդողանն ընդգծել է՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ–ը, Թուրքիան, Իրանը, Սաուդյան Արաբիան և Քաթարը «կարող են միավորվել և օգնել Սիրիայի ժողովրդին սեփական որոշումն ընդունելու համար»։
Էրդողան. «Սիրիան պետք է ազատվի Ասադից»
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «Reuters»–ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ Սիրիայի հակամարտությունն անհնար է լուծել, քանի դեռ այդ երկրի առաջնորդը Բաշար Ասադն է։

Президент Турции Реджеп Эрдоган в интервью агентству «Reuters» заявил, что конфликт в Сирии не может быть урегулирован, пока президент страны Башар Асад остается у власти, передает «Gazeta.ru».
«Асад не является решением для потенциального урегулирования в Сирии. Сирия должна быть освобождена от Асада, чтобы могло возникнуть решение», – сказал Эрдоган.
По словам турецкого президента, Асад «атаковал свой народ танками, пушками, бочкообразными бомбами, химическим оружием и истребителями».
«Как вы думаете, он мог бы стать средством решения проблемы?» – добавил он.
Эрдоган подчеркнул, что Россия, США, Турция, Иран, Саудовская Аравия и Катар «могут объединиться и помочь народу Сирии принять собственное решение».
Эрдоган: «Сирия должна быть освобождена от Асада»