Թեև ընտրություններն ավարտվել են, թեև ընտրակեղծիքների մեքենան անխափան աշխատել է, թեև տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ են ծախսվել, թեև նշանակովի ընդդիմությունն ընտրությունները լեգիտիմ է ճանաչել, թեև Բ26-ը «խփել» է իր ուզած տոկոսը, սակայն էյֆորիա չկա (չհաշված «Ելք»-ի թռչկոտումները և մագլցումները):
Պատգամավորների ամբողջական ցանկը դեռ չեն ներկայացնում հանրությանը: Չեն ներկայացնում, քանզի ավարտվել է միայն խորհրդարանական ընտրությունների հրապարակային, այն է՝ 1-ին փուլը:
Այդ փուլում ժողովուրդն ուներ որոշակի դերակատարում. մի մասը կամավոր պետք է գնար ընտրատեղամաս և իր համոզմունքով ձայնը տար նախընտրած ուժին, իսկ մյուս զգալի մասին պետք է վախեցնեին, համոզեին, ցուցակագրեին, կաշառեին ու տանեին ընտրատեղամաս. ձևավորվեցին լֆիկսամոների, սասիարտակների վկաների խմբեր:
1-ին փուլում դերակատարում ունեին նաև «ռեյտինգային» թեկնածուներն ու ընտրաստրկավաճառները: Վերջիններս պետք է ցուցակներ կազմեին ու «ընտրական թրաֆիքինգի» ենթարկեին ցուցակի մարդկանց: «Ռեյտինգայիններն» էլ իրենց հերթին պետք է իրար մեջ կռվացնեին բաժանելիք փողերի քանակներն ու «վերևներին» ցույց տային, թե ով ով է: «Վերևների» գործառույթն այս փուլում շրջիկ խմբերին, Ջավախքից ՀՀ ժամանակավոր անձնագրով բերածներին ու մյուսներին այս կամ այն «ռեյտինգայինի» օգտին աշխատեցնելն էր:
Հիմա սկսվել է խորհրդարանական ընտրությունների 2-րդ՝հիմնական փուլը, որի ժամանակ դերակատարում չունեն ինչպես ժողովուրդը, այնպես էլ փողատեր «ռեյտինգայինները»:
Եթե 1-ին փուլում ստրկատիրոջ դերում էր հանդես գալիս փող բաժանող «ռեյտինգայինը», իսկ ստրկացման էր ենթարկվում ճնշմանը չդիմացած ընտրողը, ապա 2-րդ փուլում ստրուկի կարգավիճակում է հայտնվել «ռեյտինգայինը»: Ընդ որում՝ եթե ստրկացված ժողովրդի մի մասը կարող էր խաղեր տալ, այսինքն՝ փողը վերցնել և ուրիշին քվեարկել, ապա ստրկացված «ռեյտինգայինը» խաղեր տալու հնարավորություն չունի, այսինքն՝ ավելի ստրկացված վիճակում է, քան իր կողմից ստրկացված ընտրակաշառակեր ընտրողը:
Ուշագրավ ևս մեկ հանգամանք՝ ընտրողին ստրկացնելու համար «ռեյտինգայինը» փող է տալիս, իսկ ահա «ռեյտինգայինին» ստրկացնողը հա՛մ նրանից փող է վերցնում, հա՛մ ստրկացնում: Այսինքն՝ ցանկացած հարաբերության մակարդակում էլ «ռեյտինգայինը» մուծվողի դերում է: Ինչևէ:
2-րդ փուլում որոշվում է, թե ով պետք է մտնի խորհրդարան, իսկ ով՝ ոչ: Ու կապ չունի, թե ով ինչքան փող է բաժանել, ձայն բերել ու տոկոս «խփել»: ՍԱՍ–ի արտակներին փչացնում ու ձայնագրություններ են հրապարակում ոչ թե արդարություն հաստատելու, այլ ներքին «ռազբորկաների» թեմայով: Ընդամենը:
2-րդ փուլի առանձնահատկությունն այն է, որ ընտրությունն իրականացվում է գերգաղտնի ու փակ համակարգով: Մեկ-երկու հոգի որոշում են, թե «անասնաֆերմայում» ով որտեղ պետք է նստի, ով ինչ պետք է բառաչի ու ինչ կոճակ սեղմի:
Այս ամբողջ «բազառի» պատճառն այն է, որ ոմանք հասկանում են, որ 2018-ին, երբ վերջանա Սերժ Սարգսյանի նախագահական լիազորությունը, նա կդառնա «ռեյտինգայինից» առանձնապես չտարբերվող մեկը, ինչը լուրջ դժվարություններ կառաջացնի վարչապետի պաշտոնում վերարտադրվելու հարցում: Ահա այդ ամենից ելնելով էլ ընտրությունների 2-րդ փուլում մանրամասն մաղվում են մարդիկ, բայց դե, ինչքան էլ մաղես, տակը, միևնույն է, միայն սերժահպատակ մահապարտի կարգավիճակ ունեցող աշոտյաններ չեն կարող մնալ:
«Բառաչողները» հիմա հնազանդվում են ոչ թե անձին, այլ լիազորությանը: Լիազորությունը հենց ավարտվի, «անլեզուները» կարող են գուսաններ դառնալ և անակնկալներ մատուցել գլխավոր ստրկատիրոջը: Վերջինս պարզապես վախենում է այդ հեռանկարից:
Մանրամեծածախ ընտրությունների 2-րդ փուլը
Հիմա սկսվել է խորհրդարանական ընտրությունների 2-րդ՝ հիմնական փուլը, որի ժամանակ դերակատարում չունեն ինչպես ժողովուրդը, այնպես էլ փողատեր «ռեյտինգայինները»:

Хотя выборы и завершились, хотя машина избирательных фальсификаций и сработала бесперебойно, хотя назначенная оппозиция и признала выборы легитимными, хотя президентский дворец и «набил» необходимые ему проценты, но эйфории всё же нет (припрыжки и прискоки «Выхода»-а не в счет).
Обществу пока не преподносят окончательного списка депутатов. Не преподносят, поскольку завершился лишь публичный, 1-ый этап парламентских выборов.
На данном этапе народу была отведена определенная роль: одна часть добровольно должна была пойти на избирательные участки и проголосовать за понравившуюся силу – согласно своим убеждениям, а другую, ощутимую часть должны были запугать, убедить, подкупить и повести на участки – были сформированы группы «свидетелей» лфиксамвелов, артаксасов и других.
На 1-ом этапе свою роль играли также «рейтинговые» кандидаты и избирательные работорговцы. Последние должны были формировать списки и подвергать людей из этих списков «избирательному траффикингу». «Рейтинговые» же, в свою очередь, должны были конкурировать друг с другом в раздаче избирательных взяток и показывать «верхам», кто есть кто. Функцией «верхов» на данном этапе было задействование мобильных групп, обладателей временных паспортов РА из Джавахка и остальных в пользу того или иного «рейтингового» кандидата.
Сейчас проходит 2-ой, основной этап парламентских выборов, в ходе которого не играют никакой роли ни народ, ни «рейтинговые» толстосумы.
Если на 1-омэтапе в роли рабовладельца выступал раздававший деньги «рейтинговый», а порабощению подвергался не выдерживавший давления избиратель, то на 2-омэтапе в статусе раба оказался сам «рейтинговый». Причем если часть порабощенного народа еще могла заигрывать, то есть брать деньги и голосовать за другого, то у порабощенного «рейтингового» такой возможности нет – он в более покорном состоянии, чем закабаленный им избиратель-взяточник.
Еще одно примечательное обстоятельство: для порабощения избирателя «рейтинговый» раздает деньги, а порабощающий «рейтингового» сам берет у него эти деньги. Иными словами, на любом уровне отношений «рейтинговый» выступает в роли проплачивающегося.
На 2-ом этапе решается, кто должен пройти в парламент, а кто – нет. И не имеет значения, кто сколько денег раздал, голосов привел или процентов «набил». «Портят» артаксасов и публикуют на них аудиозаписи не из желания утвердить справедливость, а лишь из логики внутривластных разборок. Всего лишь.
Особенностью 2-го этапа является то, что выбор делается в условиях сверхсекретности и в закрытой системе. Пара-тройка человек решает, кто где должен сидеть в «скотоферме», кто что должен мычать и какую кнопку нажимать.
Причиной всего этого «базара» является то, что некоторые осознают перспективу превращения Сержа Саргсяна после завершения в 2018 году его президентских полномочий в не особо отличающуюся от «рейтингового» фигуру, что породит серьезные трудности для воспроизводства у власти в статусе премьера. Исходя из всего этого, на 2-ом этапе и проводится тщательный отбор будущих депутатов. Но, сколько ни отбирай, обладать одними лишь аштянами, пребывающими в статусе серже-подданных смертников, не удастся.
«Мычащие» сейчас подчиняются не личности, а полномочиям. Как только они завершатся, «немые» могут стать бардами и преподнести главному рабовладельцу сюрпризы. Последний же боится именно этой перспективы.
2-ой этап мелкооптовых выборов
Если на 1-ом этапе в роли рабовладельца выступал раздававший деньги «рейтинговый», а порабощению подвергался не выдерживавший давления избиратель, то на 2-ом этапе в статусе раба оказался сам «рейтинговый». Причем если часть порабощенного народа еще могла заигрывать, то есть брать деньги и голосовать за другого, то у порабощенного «рейтингового» такой возможности нет – он в более покорном состоянии, чем закабаленный им избиратель-взяточник.