Դեկտեմբերի 13-ին իր աշխատանքներն է սկսել ՀՀ Ազգային ժողովը: Հիշեցնենք, որ Կառավարությունը որոշում էր կայացրել առաջարկել ՀՀ ԱԺ-ին արտահերթ նիստ անցկացնել, քննարկելու համար մի շարք կարևոր օրինագծեր, այդ թվում «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերը:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը «7օր»-ին ասել է, որ այն ինչ արել է Կառավարությունը Ազգային ժողովի նկատմամբ ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ անարգանք:
Նա նշել է, որ բացի նրանից, որ խոսքը շատ լուրջ և համակարգային օրենսդրական նախաձեռնությունների մասին է, խնդիրը նաև նրանում է, որ հասարակությունը, այդ թվում նաև քաղաքական ուժերը, հիմնականում անհաղորդ են մնում այն նախաձեռնություններին, որոնք ներկայացվել են:
Օրինակ կենսաթոշակային բարեփոխումների փաթեթը, որի մասին երկար տարիներ խոսվում է: Ազգային ժողովի կողմից նման արագընթաց կարգով փաթեթն ընդունել տալը, ըստ Ա. Մինասյանի, նշանակում է անարգել Ազգային ժողովին:
Այդպիսի օրինագծերից է նաև հարկային ոլորտում լուրջ բարեփոխումների փաթեթը: Այն, Ա.Մինասյանի խոսքով, որևէ առնչություն չունի 2011թ. բյուջեի հետ, այլապես կներկայացվեր վերջինիս հետ:
-Այսպիսի երևույթն Ազգային ժողովում, երբ երեք ընթերցումով օրենքի նախագիծ է ներկայացվում և պետք է անցնի, նշանակում է, որ Ազգային ժողովը դադրում է իր հիմնական' օրենսդիր մարմնի գործառույթը կատարելուց,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը:
Օրինագծերի մեծ մասը տնտեսական բնույթի են, ինչն, ըստ նրա, պայմանավորված է նրանով, որ կառավարությունը փորձում է ցույց տալ, թե ինքը շատ է մտածում տնտեսական ներկա ծանր իրավիճակից դուրս բերելու քայլերի մասին, այդ ամենը բարեփոխումների հսկայական փաթեթ նարկայացնելով:
-Իրականում սրա մեջ բարեփոխումները եթե 1% էլ կազմեն դա մեծ բան կարող է լինել: Սա վտանգներով լի և կոռուպցիոն դրսևորումներվ հագեցած փաթեթ է, որը տնտեսական ոլորտում չի կարող դրական զարգացումներ ապրել,- ընդգծել է նա:
Ինչ վերաբերում է «Լեզվի մասին» օրենքին, Ա.Մինասյանը նշել է, որ այդքան պայքարից հետո այդ օրենքը նման ձևով բերել ու փորձել անցկացնել, նշանակում է, որ կառավարությանը չի հետաքրքրում ոչ հասարակության, ոչ ԱԺ դիրքորոշումն ու վերաբերմունքն այդ հարցում:
-Կարծում եմ օրենքը կքվերակվի, որովհետև քաղաքական մեծամասնությունը ինչպես որ անտարբեր հայացքներով նստած նայում էր կառավարության ներկայացուցիչների ներկայացրած նախագծերին, նույն ձևով էլ կքվերակի և կանցնի,- ասել է նա և նշել, որ օրենքի ընդունումը կանխելը ներկա պահին անհնար է համարում, բայց կան որոշակի քաղաքական գործողություններ, որոնք պետք է քննարկվեն և լուրջ քայլեր արվեն:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը ևս նշել է, որ իրենք դեմ են նման աշխատակարգին, երբ արտահերթ կարգով կարևորագույն հարցեր են բերվում ԱԺ և դրանք անգամ նորմալ ծանոթանալու ու քննարկելու ժամանակ էլ չի մնում:
-Այն ընթացակարգը, որն այսօր սահմանվեց որևէ ձևով չի նպաստելու, որ բովանդակային քննարկում տեղի ունենա,- ասել է նա:
35 հարցից 22-ը նրա խոսքերով նոր բերված օրինագծեր են, որոնց հետ կապված քննարկում տեղի չի ունեցել:
-Նմանատիպ նկարևորագույն, հատկապես տնտեսական հարցերը անպայման պետք է քննարկվեն և ցանկալի է, որ այդ քննարկմանը մասնակցեն տնտեսվարող սուբյեկտները, հասարակությունը,- նշել է նա:
Կառավարության որոշումը ԱԺ նկատմամբ անարգա՞նք

Решение правительства – оскорбление Национального собрания?
13-го декабря началось внеочередное заседание Национального собрания РА. Заседание было инициировано правительством с целью обсуждения ряда законопроектов, в том числе законопроектов о внесении изменений в законы РА «О языке» и «Об общем образовании».
По словам депутата фракции АРФД Арцвика Минасяна, то, что сделало правительство по отношению к Национальному собранию, является оскорблением.
Он отметил, что речь идет не только об очень серьезных и системных инициативах. По его мнению, проблема еще и в том, что общество, в том числе и политические силы, в основном, остаются непричастными к тем инициативам, которые были представлены.
Например, пакет пенсионных реформ, о котором говорится многие годы. Дать Национальному собранию пакет для принятия в столь быстром порядке, по мнению А. Минасяна, значит оскорбить Национальное собрание
К такого рода законопроектам относится и пакет серьезных реформ в налоговой сфере. По словам А. Минасяна, он не имеет никакого отношения к бюджету 2011г., а иначе был бы представлен вместе с последним.
«Такое явление в Национальном собрании, когда законопроект представляют в трех чтениях и он должен пройти, означает, что Национальное собраниеустало от исполнения своей основной функции - функции законодательного органа», - сказал Арцвик Минасян.
Часть законопроектов носит экономический характер. По его мнению, это обусловлено тем, что правительство пытается показать, что оно много думает о действиях по выводу из нынешней тяжелой экономической ситуации,
«В действительности же, если реформы будут составлять хотя бы 1%, то это будет большим делом. Это полный опасностей и проявлений коррупции пакет, который не может привести к положительным развитиям в экономической сфере», - подчеркнул он.
Что касается закона «О языке», то А. Минасян отметил, что после такой борьбы пытаться провести этот закон таким образом, значит, что правительство не интересует ни позиция общества, ни позиция НС.
«Считаю, что закон будет вынесен на голосование, поскольку политическое большинство как безразлично смотрело на представленные правительством законопроекты, так безразлично и проголосуют», - сказал он и отметил, что на данный момент невозможно предотвратить принятие закона, но есть определенные политические действия, которые должны быть обсуждены, а потом нужно предпринять серьезные меры.
Депутат фракции «Наследие» Армен Мартиросян также отметил, что они против подобного порядка работы, когда важнейшие вопросы выносят в НС в досрочном порядке и не бывает даже времени для нормального ознакомления и обсуждения.
«Тот порядок, который был сегодня установлен,никоим образом не будет способствовать тому, чтобы состоялось содержательное обсуждение»,- сказал он.
По его словам, 22 из 35 вопросов касаются новых законопроектов, в связи с которыми обсуждений еще не было.
«Столь важные, тем более, экономические вопросы обязательно должны обсуждаться и желательно, чтобы в этом обсуждении участвовали хозяйствующие субъекты, общество», - отметил он.
«Такое явление в Национальном собрании, когда законопроект представляют в трех чтениях и он должен пройти, означает, что Национальное собрание устало от исполнения своей основной функции - функции законодательного органа», - сказал Арцвик Минасян.
«Тот порядок, который был сегодня установлен, никоим образом не будет способствовать тому, чтобы состоялось содержательное обсуждение»,- сказал он.