Գյումրիի կենտրոնական հատվածը, որը հին, պատմական քաղաքն է ընդգրկում, ինքնին եզակի պատմամշակութային և ճարտարապետական հուշարձան է Հայաստանում: Այստեղ է Կումայրի ճարտարապետական արգելոցը: Սա մի տարածք է որն ամբողջովին կառուցապատված է 19-20-րդ դդ. դասական ոճի մեկ-երկուհարկանի տներով: Սակայն այսօր Կումայրի ճարտարապետական արգելոցի ճարտարապետական շատ նմուշներ ինքնափլուզվում են: Շատ տներում ուղղակի չեն կարող մարդիկ բնակվել, որովհետև վթարային են դարձել: Բնակիչները վերանորոգողական յուրաքանչյուր աշխատանքի համար պետք է թույլտվություն ստանան: 1980-ականներին ձևավորված Կումայրի արգելոցը եղել է անմիջապես կենտրոնական կառավարությանը ենթական ինքնուրույն թանգարան: Թանգարանի ստեղծման հիմնական նպատակն էր պահպանել և ուսումնասիրել տեղական կոլորիտն ու մաշակույթը: Թանգարան հռաչկվելուց հետո Կումայրի արգելոցում արգելվում էր որևէ կարգի շինարարություն իրականացնել, որպեսզի իրական տեսքը չխաթարվի: Սակայն 1988թ. երկրաշարժից հետո շատ բան փոխվեց՝ արխիվները ոչնչացան, իսկ արգելոցն այլևս առանձին ինստիտուտ չէ, այլ քաղաքապետարանի կազմում անհասկանալի կարգավիճակ ունեցող ենթաբաժին:
Կումայրի արգելոցում է գնտվում նաև այն տունը, որտեղ նկարահանվել է «Հին օրերի երգը» հայտնի կինոնակրը: Այդ տունը պատականել է Գալուստ Մալխասյանին, իսկ այժմ այդտեղ ապրում է նրա թոռնուհին՝ Սոնա Մալխասյանը: Գյումրվա կոլորտի տիպօրինակ հանդիսացող այդ կառույցը ևս այսօր վթարային է, և այդ տանը բանակվելը վտանագավոր է:
«Ես գիտեմ-չգիտեմ՝ 22 տարի է՝ գալիս նայում, գնում են: Ինչ-որ եվրոպացի բարերաներ կան, գալիս-նայում են, բայց ոչ մի բան չի փոխվել»,-ասել է Սոնա Մալխասյանը:
Արգելոցի տարածքում է գտնվում նաև Լաուրա Մարտիրոսյանի տունը, որը բնակության համար ընդհանրապես պիտանի չէ: 45 տարի ապրել է, ու հիմա տնակ է դրել կողքին ու տնակում է ապրում: «Երբ վթարային դարձավ տունս, չթողեցին կառուցեինք, երեխաներս էլ թողեցին-հեռացան: Կումայրի արգելոցն է, բայց եղավ 22 տարի՝ ո՛չ սարքում են, ո՛չ էլ տեր կանգնում»,-իր հերթին նշել է Լաուրա Մարտիրոսյանը:
Ի դեպ նշենք նաև, որ հայրենի կառավարության կողմից այդքան գովազդվող տեխնոպարկն ընդգրկելու էր նաև Կումայրի արգելոցի տարածքը, որի շնորհիվ վթարային շենքերը ևս պետք է վերակառուցվեին: Սակայն մինչ այժմ ո՛չ տեխնոպարկ կա, և ո՛չ էլ շենքերն են վերակառուցված:
Կումայրի արգելոցը ոչնչանու՞մ է

Архитектурный заповедник «Кумайри» на грани исчезновения?
Центр города Гюмри, который охватывает старую историческую часть города, сам по себе представляет собой уникальный историко-культурный и архитектурный памятник Армении. Здесь же находится и архитектурный заповедник «Кумайри». Это территория, полностью застроенная одно-двухэтажными домами классического стиля 19-20 вв. Однако сегодня многие архитектурные образцы заповедника «Кумайри» разрушаются. Во многих домах люди просто не могут жить, поскольку состояние зданий аварийное. Для проведения любой работы по ремонту жители должны получить разрешение. Созданный в 1980-х гг. заповедник «Кумайри» был самостоятельным музеем непосредственно при ценральном правительстве. Основной целью создания музея было сохранение и исследование местного колорита и культуры. После придания заповеднику статуса музея, в «Кумайри» был введен запрет на осуществление любых строительных работ во избежание искажения первоначального вида. Однако после землетрясения 1988г. многое изменилось: архивы пропали, а заповедник уже не является отдельным институтом и стал структурой с непонятным статусом в составе мэрии.
К слову, в заповеднике «Кумайри» находится дом, в котором снимали знаменитый армянский фильм «Песня старых лет». Дом принадлежал Галусту Малхасяну, а сейчас в нем живет его внучка Сона Малхасян. Это строение, являющееся типичным образцом гюмрийской архитектуры, также находится в аварийном состоянии.
«22 года уже приходят, смотрят и уходят. Какие-то европейские благотворители приходят, смотрят, но ничего не меняется», - сказала Сона Малхасян.
Отметим, что широко разрекламированный правительством Армении технопарк должен был охватить и территорию заповедника «Кумайри», благодаря чему, аварийные здания должны были быть отреставрированы. Однако до сих пор нет ни технопарка, ни реставрации.