Ռուբեն Մելքոնյան. «Թուրքիայի իշխող կուսակցությունը առաջնորդվում է կառավարվող քաոս հասկացողությամբ»
-Թուրքիայի իշխող կուսակցությունը և մասնավորապես Էրդողանն առաջնորդվում են կառավարվող քաոս հասկացողությամբ և  ներքաղաքական կյանքում առաջացնում են քաոսիկ  վիճակ, քաղաքական օրակարգ են բերում մի  շարք խնդրահարույց խնդիրներ և փորձում են կառավարել այդ քաոսը։  Ապա՝ հայկական ու քրդական խնդիրները հետ ու առաջ դասավորելով՝ փորձում են մանևրելու հարմար դաշտ գտնել,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։ Նա նշել է, թե այդ կառավարվող քաոսը նույնպես Թուրքիային հնարավորություն է տալիս ձգձգել հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը։
Թուրքագետն ասել է, թե Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն իր պատմության ընթացքում երբեք չի պահպանել 45-օրյա ժամկետը՝ հենվելով իրավական և քաղաքական որոշ հանգամանքների վրա.
-Վերջին խորհրդարանական ընտրություններից հետո, երբ ձևավորվեցին այդ հանձնաժողովները, դրանց օրակարգում կային 1950թթ.-ից եկած փաստաթղթեր, որոնք մինչև այժմ չեն քննարկվել,-նկատել է Ռ. Մելքոնյանն ու որպես արձանագրությունների ձգձգման օրինակ հիշեցրել ամենավերջինը՝ Սիրիայի հետ ստորագրված արձանագրությունները, որոնք վավերացվել են ստորագրումից 3 տարի անց։

Рубен Мелконян: «Правящая партия Турции руководствуется понятием «управляемый хаос»
«Правящая партия Турции, в частности Эрдоган, руководствуется понятием «управляемый хаос» и создают во внутриполитической жизни хаотическую ситуацию, выносят на политическую повестку дня ряд запутанных проблем и пытаются управлять этим хаосом. Так, рокируя армянскую и курдскую проблему, пытаются найти поле для маневрирования», - сказал тюрколог Рубен Мелконян во время встречи с журналистами. Он отметил, что этот управляемый хаос дает Турции возможность затягивать ратификацию армяно-турецких протоколов.
Тюрколог сказал, что комиссия парламента Турции по внешним сношениям никогда не укладывалась в предусмотренный регламентом 45-дневный срок, опираясь на определенные правовые и политические обстоятельства.
«После последних парламентских выборов, когда сформировались эти комиссии, в их повестке были документы с 50-х годов, которые до сих пор не обсуждались», - отметил Р. Мелконян. В качестве примера затягивания протоколов он напомнил о самом последнем - протоколы, подписанные с Сирией, которые были ратифицированы через 3 года после подписания.