2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո Բ26-ը պատերազմ է հայտարարել «քաղաքականություն» երևույթին: Իշխանության կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցները, խոսող գլուխներն ու «քաղաքացիականները» զբաղված են քաղաքականության վարկաբեկմամբ:
Իշխանության խոսնակների կողմից հնչեցվող «Քաղաքականությամբ պետք է զբաղվեն քաղաքական գործիչները» թեզն իրականում նշանակում է «Հայաստանում քաղաքականությամբ պետք է զբաղվի միայն մեկ մարդ»: Ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները հսկայական քայլ էին այդ թեզի կյանքի կոչման ուղղությամբ: Մինչ այդ փոխվել էր Սահմանադրությունը, որը հիմքեր դրեց քաղաքականության ապաքաղաքականացման համար:
Սերժսարգսյանական Սահմանադրությանն աջակցող կամ սահմանադրական փոփոխություններին չխանգարող ուժերն այժմ հայտնվել են խորհրդարանում: Մասնավորապես, «Ելք» դաշինքը գլխավորած հաճախորդական եռյակը պաշտպանում էր Սերժ Սարգսյանի «սահմանադրական» ծրագիրը «տակից». Մարուքյանը զբաղված էր Ս. Սարգսյանի հետ ֆոտոսեսիայով, Արամ Սարգսյանը ֆորմալ առումով «ոչ» էր ասում սահմանադրական փոփոխություններին ու միաժամանակ պայքարում էր ՀՀԿ ղեկավարի ընդդիմախոսների դեմ, Նիկոլ Փաշինյանն էլ սահմանադրական փոփոխությունները համարում էր կեղծ օրակարգ ու նույնպես պայքարում Սերժ Սարգսյանի ընդդիմախոսների դեմ:
Մեր երկրում առանց ցնցումների և ընտրությունների միջոցով փոփոխությունների հասնելու համար ապրիլի 2-ից հետո մնացել է շատ քիչ հնարավորություն: Համենայնդեպս, «ռեյտինգային» ընտրությունների միջոցով փոփոխությունները հնարավոր են միայն տեսականորեն, քանզի «ռեյտինգային» ընտրակարգը, հայաստանյան իրողությունները հաշվի առնելով, բացառում է քաղաքական ու գաղափարական ընտրությունների հնարավորությունը:
Հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ՝ գործնականում կա քաղաքական փոփոխությունների մի քանի սցենար՝
ա. պալատական հեղաշրջում,
բ. ներքին ծագման ֆորսմաժորային զարգացում,
գ. արտաքին ծագման ֆորսմաժորային զարգացում,
դ. հեղափոխական զարգացում,
ե. քաղաքական ու տնտեսական կյանքի շարունակական լճացում և հետընթաց:
Բոլոր սցենարներն էլ ենթադրում են մեծ կամ փոքր մասշտաբի ցնցումներ, կորուստներ և անկանխատեսելի զարգացումներ: Դա Սերժ Սարգսյանի ընտրած ճանապարհն է:
Ինչ մնաց ապրիլի 2-ից հետո

После президентских выборов 2008 года на Баграмяна 26 объявили войну такому явлению, как политика. Подконтрольные властям СМИ, «говорящие головы» и «гражданственники» заняты компрометацией политики.
Тезис «Политикой должны заниматься политические деятели» на деле означает «Политикой в Армении должен заниматься лишь один человек». Прошедшие 2 апреля парламентские выборы стали колоссальным шагом на пути реализации этого тезиса. До этого была изменена Конституция, что заложило основы аполитизации политики.
Поддержавшие сержсаргсяновскую Конституцию или не помешавшие конституционным изменениям силы сейчас оказались в парламенте. В частности, возглавляющая альянс «Выход» клиентская троица подспудно защищала «конституционную» программу Сержа Саргсяна. ЭдмонМарукян был занят фотосессией с Саргсяном, Арам Саркисян формально выступал против конституционных изменений и одновременно боролся с оппонентами руководителя РПА, а Никол Пашинян считал конституционные изменения псевдоповесткой и тоже боролся с противниками Сержа Саргсяна.
Для достижения изменений в стране без потрясений и путем выборов после 2 апреля осталось очень мало шансов. По крайне мере, путем «рейтинговых» выборов изменения возможны лишь теоретически, так как «рейтинговая» избирательная система, учитывая имеющиеся реалии, исключает возможность политических и идеологических выборов.
Учитывая ряд обстоятельств, на деле имеется несколько сценариев политических изменений:
а. дворцовый переворот,
б. форс-мажорные развития внутреннего характера,
в. форс-мажорные развития внешнего характера,
г. революционный процесс,
д. перманентный застой и откат политической и экономической жизни.
Все сценарии предполагают потрясения того или иного масштаба, потери и непредсказуемые развития. Это избранный Сержем Саргсяном путь.
Что осталось после 2 апреля
Поддержавшие сержсаргсяновскую Конституцию или не помешавшие конституционным изменениям силы сейчас оказались в парламенте. В частности, возглавляющая альянс «Выход» клиентская троица подспудно защищала «конституционную» программу Сержа Саргсяна. Эдмон Марукян был занят фотосессией с Саргсяном, Арам Саркисян формально выступал против конституционных изменений и одновременно боролся с оппонентами руководителя РПА, а Никол Пашинян считал конституционные изменения псевдоповесткой и тоже боролся с противниками Сержа Саргсяна.