Թեհրանը Երևանին և Բաքվին կոչ է անում ղարաբաղյան խնդիրը լուծել «առանց երրորդ կողմի միջամտության»
Հայաստանն ու Ադրբեջանը չպետք է թույլ տան որպեսզի երրորդ ուժերը միջամտեն ղարաբաղյան կարգավորմանը: Ազատությունը գրում է, որ այս մասին երեկ Թեհրանում հայտարարել է Իրանի պաշտպանության նախարար Հոսեյն Դեղանը:
Իսլամական հանրապետության պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի այս հայտարարությունները հնչել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի հետ բանակցությունների ընթացքում:
Ադրբեջանական ռազմական գերատեսչության ղեկավարը Թեհրան էր ժամանել կիրակի օրը` բազմամարդ մի պատվիրակության ուղեկցությամբ:
Իրանցի պաշտոնյաների հետ քննարկման հիմնական թեմաներից մեկն էլ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումն էր: «Հուսով եմ, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում վճռական կլինեն և երրորդ ուժերի միջամտություն ու ճգնաժամի խորացում թույլ չեն տա», - դիմելով իր ադրբեջանցի գործընկերոջը՝ երեկ նշել է Իրանի պաշտպանության նախարարը:
Հոսեյն Դեղանն, ադրբեջանցի պաշտոնակցի հետ բանակցությունների ընթացքում, խոսել է նաև տարածաշրջանային խնդիրների մասին` մատնանշելով այն ուժերին, որոնք, ըստ Թեհրանի, վտանգում են տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը:
«Ոչ միայն մեր տարածաշրջանն, այլև ողջ աշխարհն է այսօր ենթարկվում այն ահաբեկչական սպառնալիքներին, որոնց աղբյուրներն են «Իսլամական պետություն» և «Ջաբհաթ ան Նուսրա» խմբավորումները, Միացյալ Նահանգները, Սաուդյան Արաբիան և սիոնիստական ռեժիմը», - հայտարարում էր Դեղանը:
Զաքիր Հասանովի հետ բանակցությունների ընթացքում Իրանի պաշտպանության նախարարը նաև ակնարկում էր, թե իր կողմից հիշատակված ուժերից մի քանիսը ցանկանում են ամեն կերպ խոչընդոտել Բաքվի և Թեհրանի միջև ռազմաքաղաքական համագործակցության խորացմանը:
«Մենք չպետք է թույլ տանք, որ արտաքին ուժերը խաթարեն Ադրբեջանի և Իրանի ռազմական համագործակցությունը: Մեր երկու ժողովուրդները սերտ հարաբերություններ ունեն նախևառաջ՝ էթնիկ, պատմական, մշակութային և կրոնական կապերի շնորհիվ: Մեր հարաբերությունները օր օրի ավելի են խորանում: Շատ լավ կլիներ եթե այդ հարաբերությունները զարգանային նաև պաշտպանական ոլորտում»,-նշում էր Հոսեյն Դեղանը:

Тегеран призывает Армению и Азербайджан решить карабахскую проблему «без вмешательства третьих сил»
Азербайджан и Армения не должны допустить вмешательства третьих сил в урегулирование Карабахского конфликта. Об этом накануне в Тегеране заявил министр обороны Ирана Хоссейн Деган, сообщает радио «Азатутюн».
Заявление руководителя оборонного ведомства Исламской республики прозвучало во время переговоров с министром обороны Азербайджана Закиром Гасановым.
Министр обороны Азербайджана прибыл в Тегеран в воскресенье в сопровождении многочисленной делегации.
Одной из главных тем обсуждения с официальными лицами Ирана было урегулирование Карабахского конфликта. «Я надеюсь, что Армения и Азербайджан будут решительными в вопросе карабахского урегулирования, и не допустят вмешательства третьих сил и углубления кризиса», – обращаясь к своему азербайджанскому коллеге, сказал министр обороны Ирана.
Хоссейн Деган во время переговоров со своим азербайджанским коллегой также говорил о региональных проблемах, указав на те силы, которые, по мнению Ирана, угрожают региональной безопасности и стабильности.
«Не только наш регион, но и весь мир сегодня подвергается террористическим угрозам, исходящим от «Исламского государства» и «Джабхат ан-Нусра», Соединенных Штатов, Саудовской Аравии и сионистского режима», – заявил Деган.
В ходе переговоров с министром обороны Азербайджана Хоссейн Деган также намекнул на то, что некоторые из сил, упомянутых им, желают всячески препятствовать углублению военного сотрудничества между Баку и Тегераном.
«Мы не должны позволить внешним силам сорвать военное сотрудничество между Азербайджаном и Ираном. Наши два народа имеют близкие отношения, прежде всего, благодаря этническим, историческим, культурным и религиозным связям. Наши отношения развиваются с каждым днем. Было бы очень хорошо, если бы эти отношения развивались также и в оборонной сфере», – заявил министр обороны Ирана.