Յուրի Խաչատուրովը՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար է նշանակվել Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը, որն այդ պաշտոնը կստանձնի 2017 թվականի մայիսի 2-ից։ ՌԻԱ «Նովոստիի» փոխանցմամբ՝ այս մասին Բիշքեկում ՀԱՊԿ-ի ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի արդյունքներով լրագրողներին հայտնել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերիկովը:
Սեմերիկովի խոսքով՝ որոշումն ընդունվել է միաձայն:
Բացի այդ, ՀԱՊԿ անդամ պետության ղեկավարները որոշում են կայացրել կառույցի նախկին գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժային պարգևատրել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի գերազանցության առաջին աստիճանի նշանով:

Юрия Хачатурова назначили генеральным секретарем ОДКБ
Генеральным секретарем ОДКБ со 2 мая 2017 года назначен Юрий Хачатуров. Об этом заявил и.о. генсека организации Валерий Семериков, сообщает РИА «Новости».
«При рассмотрении вопроса о назначении генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности единогласно принято решение назначить со 2 мая Хачатурова Юрия Григорьевича», – заявил журналистам по итогам неформального саммита ОДКБ Семериков.
Он также сообщил, что главы государств приняли решение о награждении бывшего генерального секретаря ОДКБ Николая Бордюжи знаком отличия I степени Cовета коллективной безопасности ОДКБ.
Также, по его словам, в ходе неформального саммита президенты стран ОДКБ рассмотрели «вопросы военно-политической и военно-стратегической обстановки в зоне ответственности ОДКБ и приняли ряд дополнительных указаний по нашей работе по противодействию угрозам безопасности».