Լավրովն ու Չավուշօղլուն հեռախոսազրույց են ունեցել
Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Մևլութ Չավուշօղլուն նախօրեին հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ժամանակ վերստին քննարկել են Սիրիայում տիրող իրադրությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, Լավրովը վերահաստատել է հորինված պատրվակով Սիրիայի դեմ Վաշինգտոնի ագրեսիայի անընդունելիությունը՝ շեշտելով, որ Մոսկվան հաստատակամ է Խան Շեյհունի միջադեպի՝ միջազգային անկողմնակալ հետաքննությանը հասնելու գործում: Չավուշօղլուն կողմ է արտահայտվել նման հետաքննություն անցկացնելուն։
Քաղաքական գործիչներն ընդգծել են՝ սիրիական ճգնաժամը չի կարող կարգավորվել ռազմական ուղով, և կարևորել այդ ուղղությամբ տարվող համատեղ աշխատանքը։

Лавров и Чавушоглу обсудили расследование инцидента с химоружием в Сирии
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу согласился со своим российским коллегой Сергеем Лавровым о необходимости расследования инцидента с применением химического оружия в Сирии, сообщается на официальном сайте МИД России.
«С.В. Лавров подтвердил неприемлемость предпринятого Вашингтоном акта агрессии против САР под надуманным предлогом и подчеркнул твердое намерение Москвы добиваться беспристрастного международного расследования инцидента в Хан-Шейхуне 4 апреля с.г. с целью установления фактов. М. Чавушоглу согласился с необходимостью провести такое расследование», – говорится в тексте официального сообщения.
Главы внешнеполитических ведомств также отметили безальтернативность мирного урегулирования сирийского кризиса.