Ստոկհոլմի ահաբեկիչը խոստովանել է, որ գործել է ԻՊ կարգադրությամբ
Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում ահաբեկչության գործով ձերբակալված, ծնունդով Ուզբեկստանից. մահմեդականՌահմաթ Ակիլովը հարցաքննության ժամանակ խոստովանել է, որ ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման կողմնակից է, և ահաբեկչություն կատարելու հրահանգ է ստացել է Սիրիայի ծայրահեղականներից:
Այս մասին հայտնում է «Aftonbladet»–ը։
«Սիրիայում ռմբակոծությունները պետք է դադարեցվեն»,-ասել է Ակիլովը՝ հայտարարելով, որ Ստոկհոլմում «վրաերթի է ենթարկել անհավատներին»:
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 7-ին Ստոկհոլմում բեռնատարը միտումնավոր մխրճվել էր մարդկանց բազմության մեջ, ինչի հետևանքով զոհվել էր 4, վիրավորվել՝ 15 մարդ։
Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում ահաբեկչության գործով ձերբակալված, ծնունդով Ուզբեկստանից. մահմեդական Ռահմաթ Ակիլովը հարցաքննության ժամանակ խոստովանել է, որ ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման կողմնակից է, և ահաբեկչություն կատարելու հրահանգ է ստացել է Սիրիայի ծայրահեղականներից:

Стокгольмский террорист заявил, что действовал по приказу ИГ
Задержанный по делу о теракте в столице Швеции гражданин Узбекистана Рахмат Акилов на допросе в следственном изоляторе рассказал, что является мусульманином и сторонником террористической организации «Исламское государство». По его словам, приказ осуществить теракт он получил от экстремистов из Сирии.
Акилов заявил, что в Стокгольме «совершил наезд на неверных», и что бомбардировки в Сирии «должны быть прекращены». Подробности его допроса приводит шведская газета «Aftonbladet», передает ТАСС.
Напомним, что 7 апреля угнанный грузовик, принадлежащий компании «Спендрупс», совершил наезд на людей на улице Дроттнинггатан в центре Стокгольма, проехав по ней более полукилометра. По данным полиции, 15 человек были ранены, 4 погибли. По делу о теракте задержаны два человека, в том числе предполагаемый исполнитель.