ԱԺ ընտրությունները կեղծվել են, ընդ որում՝ ապրիլի 2-ից շատ ավելի շուտ:
Միասնական ճակատ կազմած ՀՀԿ-ն ու «Ելք» դաշինքը պնդում են, որ ընտրությունները լեգիտիմ են (նույնիսկ ՀՅԴ–ն, որն ինքնակցվել է Սերժ Սարգսյանին, թեթև դժգոհության նշաններ է ցույց տալիս): Ամեն մեկն իր բառապաշարով է հիմնավորում լեգիտիմությունը, բայց բովանդակային առումով նույն բանն են ասում: Ընդ որում՝ «Ելք»-ն ավելի կրքոտ է պաշտպանում անցած ընտրությունների լեգիտիմության թեզը, քան ՀՀԿ-ականները:
Տխրահռչակ Աշոտյանը պաշտպանում է «Ելքի»՝ մանդատներ ունենալու իրավունքը: Շարմազանովը համոզված է, որ ընտրությունները լեգիտիմ են, քանի որ հետընտրական գործընթաց փողոցում տեղի չի ունեցել: «Լուսավոր հաճախորդ»Մարուքյանն էլ իր հերթին շտապել է հայտարարել, որ ժողովուրդը կամավոր իր ձայնը տվել է ՀՀԿ-ին: «Հանրապետություն» կուսակցության Արամ Սարգսյանն ասում է, որ մյուս ուժերը լավ քարոզ չտարան, ու դա էր պատճառը, որ չանցան խորհրդարան (Արամի ասելով ստացվում է, որ ՀՀԿ-ն ամենալավ քարոզն է տարել, և դրա արդյունքում է ամենաշատ ձայներով հայտնվել ԱԺ-ում): Դե, իսկ Նիկոլը շարունակելու է կրկեսը Երևանու ավագանու ընտրություններում:
Եթե ՀՀԿ-«Ելք» ոչ ֆորմալ դաշինքի անդամների ասածները համադրենք, ապա կստացվի, որ հայ ժողովուրդը մազոխիստ է ու, միաժամանակ, ինքնասպան, քանզի որքան վատ է ապրում ՀՀԿ-ի ու դրա ղեկավարի օրոք, այնքան ավելի շատ ձայն է տալիս նրանց ու դեռ մի բան էլ ցանկանում է ավելի վատ ապրել ու կուլ տալով քարոզչակուտը՝ մոտ 800 հազար ձայն է հատկացնում տնտեսական անկման, արտագաղթի աճի, աղքատության ավելացման հեղինակներին ու մեր երկրի անվտանգությանը հսկայական հարված հասցրածներին, այն էլ՝ մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած ցավալի կորուստների օրը:
Շարմազանովն ու նորաթուխ հաճախորդները ճիշտ են. հետընտրական գործընթաց չկա, մարդիկ ընտրություններից հետո փողոց դուրս չեն եկել: Բայց դա վտանգավոր նախանշան է: Եթե պետության գործերը վատ են, իսկ ժողովրդական ընդվզում չկա, ապա վակուումը կարող է լցվել դրսից, ամենայն հավանականությամբ՝ Ադրբեջանից։
Սերժ Սարգսյանին առայժմ հաջողվում է հաղթել Հայաստանի հանրությանը, որին կամաց-կամաց սարքում են միասնական նպատակ չունեցող ստրկացված զանգված:
Սարգսյանը հաղթում է Հայաստանին, բայց պարտվում Ադրբեջանին, քանզի բզկտված և իմունազուրկ հասարակությունը չի կարող իր պետական շահերը պաշտպանել արտաքին թշնամուց:
2015-ի փետրվարին էլ Սարգսյանին հաջողվեց հաղթել Հայաստանին ու պահել աթոռը: Այդ պահած աթոռի գինը եղավ առնվազն 100-ից ավելի զոհն ու 800 հեկտարից ավել կորցրած տարածքը:
Թե որքան է հայ ժողովուրդը վճարելու Սերժ Սարգսյանի այս «հաղթանակի» դիմաց, դժվար չէ կանխատեսել:
Մեկ բան հստակ է՝ ներկայիս պայմաններում որքան ցածր է ջերմաստիճանը ներքաղաքական կյանքում, և գերեզմանային կայունություն է տիրում, այնքան մեծ է հավանականությունը, որ ջերմաստիճանը բարձր կլինի առաջնագծում: Իմունազրկված հանրությունը, որը պարտվել է վարչակրիմինալ ռեսուրսին ու 10 հազար դրամին, դժվարությամբ կդիմակայի թշնամու տանկերին, «դրոններին» ու հրթիռներին:
Այնպես որ, ընտրակեղծիքներից անդին շատ ավելի լուրջ ու վտանգավոր բան կա: Ահա այդ մասին պետք է մտածել: Մանդատները չորրորդական նշանակություն ունեն:
Հ.Գ.: Ի դեպ, «Ելքի» ղեկավարությունն ինչպես հիմա է պաշտպանում Սերժ Սարգսյանի շահերը, այնպես էլ նույն ոճով պաշտպանում էր Սերժ Սարգսյանի համար կենսական նշանակություն ունեցող սահմանադրական փոփոխությունները. Էդմոն Մարուքյանը գնում էր Բ26 և ֆոտոսեսիա անում ՀՀԿ ղեկավարի հետ, Նիկոլ Փաշինյանը սահմանադրական փոփոխությունները համարում էր կեղծ օրակարգ և այդպիսով փորձում հիմնավորել իր փաստացի սերժամետ պահվածքը: Արամ Զավենի Սարգսյանն ամենաքյարթու «նեոգեղամյաններից» է. սա Նիկոլի «գեղցիական շուստրիությունը» և Էդմոնի «կոմսոմոլական» հնարավորությունները չունի և ափաշքարա է պաշտպանում Սերժ Սարգսյանին:
Խնդիրն այն չէ, թե ինչու է «Ելք»-ը, որը օբյեկտիվ հարցումներով ուներ առավելագույնը 4-տոկոսանոց վարկանիշ, անցել խորհրդարան: Ի վերջո, հնդկական ու հայկական ցածրակարգ սերիալներ նայող մարդկանց մեջ քիչ չեն լինի Նիկոլի ճղճղան ձայնը հավանողներն ու նեոգեղամյանական կտեր ուտողները: Խնդիրն այն է, որ այս խորհրդարանը ճակատագրական որոշումներ պետք է կայացնի:
Պատկերացնո՞ւմ եք՝ Նիկոլը, Հոկտեմբերյանի Նովոն, Ցեմզավոդի Արամը, «լուսավոր հաճախորդը», Աշոտյանը, շուլուխչի-գեներալները, տարիներ շարունակ մեկ բառ անգամ չարտասանած պատգամավորները և բազմաթիվ անկապ բառեր արտասանած Գալուստ Սահակյանը մեր պետության համար ճակատագրական որոշումներ կայացնողներն են, իսկ նրանց ղեկավարում է արտաքին ու ներքին քաղաքականությունն ամբողջությամբ տապալած Սերժ Սարգսյանը, ով սպառնում է ցմահ մնալ պետական կառավարման համակարգի ղեկին:
Ընտրակեղծիքներից անդին
Ապրիլի 2-ը վարչակրիմինալ ու փողային միջոցներով ստացած արդյունքներին փաստաթղթային տեսք տալու օր էր:
Տխրահռչակ Աշոտյանը պաշտպանում է «Ելքի»՝ մանդատներ ունենալու իրավունքը: Շարմազանովը համոզված է, որ ընտրությունները լեգիտիմ են, քանի որ հետընտրական գործընթաց փողոցում տեղի չի ունեցել: «Լուսավոր հաճախորդ» Մարուքյանն էլ իր հերթին շտապել է հայտարարել, որ ժողովուրդը կամավոր իր ձայնը տվել է ՀՀԿ-ին: «Հանրապետություն» կուսակցության Արամ Սարգսյանն ասում է, որ մյուս ուժերը լավ քարոզ չտարան, ու դա էր պատճառը, որ չանցան խորհրդարան (Արամի ասելով ստացվում է, որ ՀՀԿ-ն ամենալավ քարոզն է տարել, և դրա արդյունքում է ամենաշատ ձայներով հայտնվել ԱԺ-ում): Դե, իսկ Նիկոլը շարունակելու է կրկեսը Երևանու ավագանու ընտրություններում:

Парламентские выборы в Армении были сфальсифицированы, причем задолго до 2 апреля.
2 апреля было днем придания полученным посредством административно-криминальных и денежных рычагов результатам законодательного облика.
Сформировавшие единый фронт РПА и «Выход» настаивают, что выборы легитимны (даже АРФД, которая самозакрепилась за Сержем Саргсяном, проявляет признаки легкого недовольства). Каждый оправдывает легитимность в своем лексиконе, но в содержательном плане оба говорят одно и то же. При этом «Выход» отстаивает тезис о легитимности прошедших выборов с намного большим пристрастием, чем РПА.
Печально известный Ашотян защищает право «Выхода» обладать мандатами. Шармазанов убежден, что выборы легитимны, так как на улицах не проходит поствыборных процессов. «Светлый клиент» Марукян, в свою очередь, поспешил заявить, что народ добровольно проголосовал за РПА. Арам Саркисян из партии «Республика» говорит, что остальные силы не провели должной агитации, поэтому и не прошли в парламент (из его слов выходит, что РПА провела наилучшую агитацию, поэтому и оказалась в НС с наибольшими голосами). Что до Никола, то он продолжит весь этот цирк также на выборах Совета старейшин Еревана.
Если обобщить сказанное членами неформального альянса РПА-«Выход», то получится, что армянский народ – мазохист и самоубийца, ведь чем хуже он живет при РПА и ее руководителе, тем больше голосов отдает им, желая продолжать ухудшать свое состояние, то есть, проглотив пропагандистскую наживку, дает 800 тыс. голосов авторам экономического спада, роста эмиграции и бедности и нанесшим колоссальный удар по безопасности страны людям, к тому же спустя год после понесенных нами болезненных потерь.
Шармазанов и новоиспеченные клиенты власти правы: поствыборного процесса нет, люди после выборов не вышли на улицы. Если дела государства плохи, а народного протеста нет, то вакуум может заполниться извне.
Сержу Саргсяну пока что удается побеждать общество Армении, которое постепенно превращают в порабощенную массу, не обладающую общей целью.
Саргсян побеждает Армению, но проигрывает внешнему врагу, поскольку разрозненное и лишенное иммунитета общество не может защищать свои государственные интересы от угроз извне.
В феврале 2015 года Саргсяну удалось победить Армению и удержать свое кресло. Ценой этому стали более 100 погибших и 800 гектаров потерянных территорий.
Сколько же армянский народ заплатит за нынешнюю «победу» СержаСаргсяна, догадаться нетрудно.
Одно очевидно: чем ниже в сегодняшних условиях температура внутриполитической жизни и прочнее утвердилось кладбищенское спокойствие, тем выше вероятность накаления обстановки на передовой. Общество с подорванным иммунитетом, которое проиграло административно-криминальному ресурсу и 10 тыс. драмов, с трудом устоит перед вражескими танками, дронами и ракетами.
Так что, по ту сторону фальсификациивыборов находятся намного более серьезные и опасные вещи. Мандаты имеют третьестепенное значение.
P.S. Кстати, точно так же, как сейчас «Выход» отстаивает интересы Сержа Саргсяна, так он в свое время защищал и конституционные изменения, имевшие для Сержа Саргсяна жизненно важное значение. Эдмон Марукян шел на Баграмяна 26 и проводил с руководителем РПА фотосессии, Никол Пашинян считал конституционные изменения псевдоповесткой, пытаясь тем самым обосновать своё просержевское поведение. Арам Завенович Саркисян является одним из самых топорных «неогегамянов» – «шустростью деревенщины» Никола он не обладает, а «комсомольских» способностей Эдмона не имеет, поэтому защищает Сержа Саргсяна в открытую.
Вопрос не в том, почему «Выход», который, по данным объективных опросов, обладал 4-процентным рейтингом, прошел в парламент. Наконец, среди смотрящих низкотребные индийские и армянские сериалы людей немало тех, кому импонирует писклявый голос Никола и кто с легкостью заглатывает неогегамяновские наживки. Вопрос в том, что данный парламент должен будет принимать судьбоносные решения.
Представляете, Никол, Ново Октемберянский, Арам с цемзавода, «светлый клиент», Ашотян, генералы-паяцы, не проронившие на протяжении лет ни слова депутаты и живой носитель словаря абсурда Галуст Саакян являются принимающими судьбоносные для нашего государства решения людьми, а ими руководит полностью проваливший внутреннюю и внешнюю политику Серж Саргсян, который угрожает пожизненно остаться у руля государственного управления?
По ту сторону фальсификации выборов
Сколько же армянский народ заплатит за нынешнюю «победу» Сержа Саргсяна, догадаться нетрудно.
Так что, по ту сторону фальсификации выборов находятся намного более серьезные и опасные вещи. Мандаты имеют третьестепенное значение.