Ահաբեկչություն Ստոկհոլմում. կան զոհեր և վիրավորներ (տեսանյութ, լրացվում է)
Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում բեռնատար մեքենան միտումնավոր վրաերթի է ենթարկել մարդկանց: Սպանվել է առնվազն 3 մարդ, 9-ը՝ վիրավորվել, տուժածների թիվը կարող է աճել:
«Reuters»-ի փոխանցմամբ՝ Շվեդիայի վարչապետ Սթեֆան Լովֆենն ասել է, որ կատարվածը վկայում է ահաբեկչական գրոհի մասին: Ըստ չհաստատված լուրերի՝ դեպքի վայրում հնչել են կրակահերթեր:
Վրաերթը տեղի է ունեցել Դրոտնինգատան (Drottninggatan) փողոցում, որն անվանում են նաև «Թագուհու փողոց»:
Ոստիկանները հայտնում են, որ վրաերթից հետո բեռնատարը մխրճվել է «Ahlens» խանութի մեջ:
Նշվում է, որ բեռնատարը պատկանում է «Spendrups» ընկերությանը: Վերջինի ներկայացուցիչը լրագրողներին հայտնել է, որ անհայտ անձը գողացել է բեռնատարը, մինչ վարորդը բեռնաթափելիս է եղել փոխադրամիջոցը:
«Ռեստորաններից մեկին ապրանք առաքելու ժամանակ անհայտ անձը ներս է ցատկել վարորդի խցիկ և հեռացել, մինչ մեր աշխատակիցը զբաղված է եղել ապրանքը բեռնաթափելով», - հայտնել է «Spendrups»-ի ներկայացուցիչ Մորտեն Լիտը:
Ըստ Շվեդիայի ռադիոյի՝ զոհերի թիվը կարող է հասնել 5-ի։
«Drottninggatan»-ը Ստոկհոլմում հետիոտների ամենախոշոր փողոցն է, որտեղ միայն հատուկ թույլտվությամբ են մեքենաներ երթևեկում: Մարդաշատ այդ շրջանում կան մեծ թվով խանութներ, սրճարաններ, հուշանվերների կրպակներ:
Ստոկհոլմի ոստիկանությունն ընդգծել է, որ «դեռևս չգիտեն՝ տեղի ունեցածը միակ գործողությո՞ւնն էր, թե կարելի է որևէ այլ բանի սպասել»:
«Էքսպրեսսենի» փոխանցմամբ՝ ահաբեկչությանը մեղսակցություն ունեցող 2 կասկածյալ է ձերբակալվել։ Զոհերի թիվը հասել է 4–ի, 15–ը վիրավոր է, 9–ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է գնահատվում։
Ահաբեկչության գործով ձերբակալված 39-ամյա տղամարդու մոտ Ուզբեկստանի անձնագիր է հայտնաբերվել։ «Aftonbladet»–ի փոխանցմամբ՝ կասկածյալն իր համակրանքն է արտահայտել ԻԼԻՊ–ի հանդեպ։ Նրա ֆեյսբուքյան էջում գտել են ծայրահեղականների քարոզչական նյութեր, կասկածյալը հավանել է նաև 2013-ին Բոստոնի մարաթոնի ժամանակ տեղի ունեցած ահաբեկչության հետևանքների լուսանկարները։

Число погибших при атаке в Стокгольме увеличилось до 4 человек (видео)
Число погибших при наезде водителя грузовика на толпу в центре Стокгольма увеличилось до 4 человек, сообщает SVT.
Отмечается, что помимо 3 погибших еще 1 человек скончался в больнице от полученных ранений. Об этом сообщил главный врач отдела здравоохранения администрации Стокгольма Йохан Братт.
По его словам, еще 15 человек госпитализированы в результате атаки. Среди пострадавших есть дети. При этом 9 человек получили серьезные ранения после произошедшего.
Напомним, что 7 апреля на главной пешеходной улице Стокгольма грузовик врезался в толпу. Машина остановилась после того, как въехала в витрину одного из магазинов. Премьер-министр Швеции Стефан Лёвен заявил, что инцидент имеет все признаки террористической атаки.